رسیدن به اهداف در سال جدید (قسمت سوم)

رسیدن به اهداف در سال جدید

در سال جدید چگونه به اهدافمان دست یابیم؟

وقت های تلف شده را پیدا کرده و از آن استفاده بهینه بکنید.

به جای تماشای برنامه تلویزیونی یک ساعته آن را ضبط کنید و بعدا در عرض 45 دقیقه با حذف تبلیغات و پیام های بازرگانی آن را تماشا کنید. به جاب تایپ ایمیل های طولانی که شاید نیم ساعت وقتتان را بگیرد، با شخص موردنظر تماس گرفته و در عرض 10 دقیقه حرفایتان را بزنید. همه پرداخت ها را جمع کرده و یک باره پرداخت کنید.

افرادی که می خواهند بازدهی خود را افزایش دهند، معمولا شروع به ترک عادات زمان بر می کنند، اما به نظرم اشتباه است. بهینه کردن عادات شخصی باید آخرین گزینه باشد. داشتن هدفی مشخص اولین گام است. تا زمانی که هدف مشخصی نداشته باشید، تلاش های شما برای ایجاد عادات موثر بی نتیجه خواهد ماند. زیرا دلیل محکمی برای استفاده مفید از زمان نخواهید داشت و در زمان سختی ها و مشکلات به راحتی از کار دست خواهید کشید. برای حفظ انگیزه نیازمند هدف بزرگ و جذابی هستید. هنگامی که می خواهید 15 دقیقه از انجام کاری کم کنید، به این دلیل است که آن قدر انگیزه دارید که می خواهید این 15 دقیقه را صرف کار بهتری نمایید.
مثلا ممکن است کار مورد علاقه ای برای انجام داشته باشید اما احتمالا آن چنان جذاب نیست که بخواهید 15 دقیقه از کارهای دیگر کم کنید تا به آن برسید حتی اگر بتوانید روزی چند ساعت ذخیره کنید. اما اگر هدف والایی داشته باشید ناخودآگاه انگیزه لازم برای استفاده بهتر از وقت خواهید داشت. اگر به والاترین اهداف زندگی خود ارج نهید (هدف، معنا، عقاید معنوی) سایر چیزهای زندگی (مانند عادات، اعمال و رفتارها) نیز به مرور زمان مسیر خود را خواهند یافت.
قانون 80-20 را به کار گیرید

این قانون به قاعده Pareto نیز معروف است. طبق قانون 80-20 ، 20% پشتکار مسئول 80% ارزش کار است. بدین معنی که 80% کار ثمره 20% ارزش آن است. در زمان دانشگاه سرسختانه از این روش استفاده می کردم. بعضی هفته ها 40% کلاس ها را شرکت نمی کردم زیرا نشستن سر کلاس روش مناسبی برای یادگیری من نبود. علاوه بر آن تمرین های بی ارزش را نیز انجام نمی دادم چون ارزش وقت من بیش از آن بود. مثلا در یکی از کلاس های ریاضی ام فقط دو بار حاضر شدم زیرا یادگیری از کتاب سریع تر از یادگیری از کلاس درس بود. آن دو بار هم به خاطر امتحان میان ترم و پایان ترم رفته بودم. فقط در اول کلاس هنگام تحویل تکالیف و در پایان کلاس هنگام تعیین تکالیف جلسه بعدی خودی نشان می دادم. در آن کلاس نمره اول را گرفتم در حالی که استاد هیچ شناختی از من نداشت. سایر دانشجوها نیز طبق قوانین پیش می رفتند غافل از اینکه می توانند خودشان قوانینی برای خودشان وضع کنند. بخشی از زندگی تان را که متعلق به آن 20% است پیدا کرده و روی آن متمرکز شوید. هنگام انتخاب کارها سرسخت باشید و هر چه را که نتیجه مطلوبی ندارد کنار بگذارید. وقتتان را بر روی چیزهای ارزشمند سرمایه گذاری کنید.
حافظ زمان خود باشید

برای بازدهی بهتر در کارها نیازمند زمان کافی و پیوسته برای انجام مقدار قابل توجهی از کار هستید. اگر مطمئن باشید که چیزی یا کسی در طول کار مزاحم شما نشده و در کارتان وقفه نمی اندازد، بازدهی فوق العاده بیشتری خواهید داشت. هنگام شروع به کار به ویژه کارهای جدی، زمانی را به آن کار اختصاص دهید که وقفه ای در آن مدت پیش نیاید. با توجه به تجربه من تقسیم زمان به بازه های 90 دقیقه ای مناسب است.برای فراهم آوردن اوقات مناسب و بی وقفه شاید لازم باشد از اطرافیان خود بخواهید با شما همکاری کنند. اگر لازم باشد از آن ها بخواهید در آن بازه زمانی مزاحمتان نشوند. حتی اگر لازم باشد آن ها را با رفتارهای خشونت آمیز تهدید کنید. در آن زمان در اتاقم را قفل می کردم و مشغول کار می شدم و هم اتاقی هایم نیز می دانستند که نباید مزاحمم شوند. با اینکه در خوابگاه هر اتاق متعلق به دو نفر بود، من پول بیشتری داده بودم تا اتاق تک نفری داشته باشم. در نتیجه همیشه اتاق شخصی برای انجام تکالیفم داشتم. و هرگاه فرصت داشتم در اتاق را باز می گذاشتم و با هم اتاقی هایم گیم بازی می کردم. اگر در محیطی هستید که دائم مزاحمتان می شوند و در کارتان وقفه ایجاد می شود به هر قیمتی شده محیط کارتان را عوض کنید. بعضی از افراد به من گفته اند که با ارائه نسخه ای از این مقاله به رئیس توانستیم او را متقاعد کنیم تا اقدامی برای رفع مزاحمت های نابه جا کند.

شاید ایجاد بازه های زمانی مشخص برای انجام کارها مناسب برخی از افراد باشد، اما من متوجه شدم که در بازه های زمانی طولانی بدون وقفه و مزاحمت بهتر می توانم کار کنم. معمولا زمانی را برای آغاز کار تعیین می کنم اما ساعت پایان آن را مشخص نمی کنم. از این رو تا جایی که امکان داشته باشد کار را ادامه می دهم مگر اینکه گرسنه شوم یا نیاز جسمی دیگری داشته باشم. تقریبا می توانم بیش از 6 ساعت بی وقفه روی پروژه ای کار کنم. با اینکه استراحت بین کار توصیه می شود اما به نظرم این توصیه، محصول مصنوعی عصر صنعتی و مناسب کارکنان کم انگیزه است نه مناسب افراد باانگیزه و باهدف برای کارهای خلاقانه. دریافتم که ادامه و دنبال کردن کار روش بهتری برایم است تا تقسیم کار به بخش های کوچک تر؛ زیرا با تقسیم کار احتمال حواس پرتی بیشتر می شود.
شروع و ادامه کار تا جایی که غرق در آن شوید و به چیز دیگری فکر نکنید تقریبا 15 دقیقه زمان می خواهد. اما اگر مدام وقفه ایجاد شود برای تمرکز مجدد 15 دقیقه زمان لازم خواهد بود. هرگاه متمرکز شدید دیگر آن را از دست ندهید. با تمرکز کامل می توان مقدار قابل توجهی از کار را انجام داده و تجارب کافی به دست آورید. هنگامی که تمرکز کرده و در کار غرق می شوم نه به گذشته فکر می کنم نه به آینده؛ فقط خودم را متعلق به کاری که انجام می دهم می دانم.

با اینکه گاهی با ادامه دادن کار تا پر کردن زمان تعیین شده (قانون پارکینسن) اذیت می شوم، اما می بینم ارزش ریسک کردن دارد. مثلا وقتی کار بر روی بهینه سازی وب سایتم را انجام می دادم، هم زمان با کار به ایده های جدید نیز فکر می کردم و با پیشرفت کارم ایده های جدید را نیز به کار می گرفتم. به نظرم به محض خطور ایده جدید به ذهن بهتر است آن را به کار بست تا اینکه اجرای آن را به آینده موکول کنیم.
تمام مدتی را که به کار اختصاص می دهید، کار کنید.

در طول بازه های زمانی ای که مشخص نموده اید فقط کار مربوطه را انجام دهید. دیگر به سراغ چک کردن ایمیل، وب گردی و چت روم نروید. اگر نمی توانید خود را کنترل کنید، مودم را برق بکشید. تلفن را قطع کرده یا جواب ندهید. قبل از شروع به کار دستشویی رفته و اگر لازم است چیزی بخورید تا گرسنه نشوید. اصلا از روی صندلی خود بلند نشوید و در این مدت با کسی صحبت نکنید.
تصمیم بگیرید که چه کاری می خواهید انجام دهید و فقط بر روی آن متمرکز شوید. اگر در موقعیتی هستید که باید دیگران را نیز مدیریت کنید، هرازگاهی از آن ها بپرسید که در حال حاضر مشغول چه کاری هستند و مطمئن شوید که همان را انجام می دهند. اگر فرضا کسی مشغول چک کردن ایمیل باشد، بدین معنی است که در آن لحظه ایمیل مهم ترین کار او بوده است. در غیر این صورت می توان گفت آن شخص فقط وقت تلف می کند.اگر به استراحت احتیاج دارید فقط استراحت کرده و در آن مدت کار دیگری انجام ندهید. هرگاه احساس کردید نیازمند استراحت و تفریح هستید حتی بخش های سبک کار را نیز انجام ندهید. چک کردن ایمیل و وب گردی استراحت نیست. هنگام استراحت چشمان خود را ببندید و نفس عمیقی بکشید. به موسیقی ملایم گوش دهید. محل کار را به مدت کوتاهی ترک کرده و بیست دقیقه چرت بزنید یا کمی میوه تازه بخورید. قدری استراحت کنید و وقتی نیروی کافی برای شروع مجدد کار پیدا کردید، کار را از سر بگیرید. وقتی نیازمند استراحت هستید، استراحت کنید. وقت کار کار کنید. یا با 100% تمرکز کار کنید یا اصلا کار نکنید. هر چه قدر دوست دارید استراحت کنید اما نگذارید زمان استراحت از ساعات کارتان کم کند.
چند کار را هم‌زمان انجام دهید.

اطلاعات جدید در برخی از رشته های علمی به قدری سریع افزایش می یابد که می بینید دانش شما در مورد کار و حرفه خود ابتدایی و ناقص است. تنها راه حل نیز کسب اطلاعات جدید تا حد توان می باشد. بیشتر مهارت هایی که من در حرفه خود دارم، پنج سال پیش وجود نداشت. بهترین راهی که سراغ دارم انجام چند کار هم زمان است. به این معنی که در فرصت های مناسب می توان مطالعه آزاد داشت و به برنامه صوتی گوش داد.مثلا هنگام تماشای تلویزیون، در زمان پخش آگهی بازرگانی، مجله های مربوط به کامپیوتر و تکنولوژی بخوانید. بدین ترتیب در عرض یک هفته می توان دو مقاله بیشتر خواند؛ یعنی صد مقاله بیشتر در یک سال. ایجاد چنین عاداتی بسیار ساده است. چندین مجله یا مقاله که فرصت خواندنش را ندارید، تهیه کرده و در سرویس بهداشتی بگذارید. هر موقع بیرون می روید یکی از آن ها را با خود ببرید. هر موقع در صفی مانند سوپرمارکت یا اداره پست منتظر ماندید، یکی از مقاله ها را از کیف خود بیرون آورده و بخوانید. از دانش کسب کرده خود شگفت زده خواهید شد که چگونه توانسته اید هم زمان با کارهای غیرذهنی، مطالب مفیدی بخوانید.
هر موقع توانستید به برنامه های آموزشی صوتی گوش دهید. مثلا هنگام رانندگی می توانید این کار را انجام دهید. یکی از بهترین راه های ذخیره زمان آموزش مستقیم از متخصصین آن حرفه می باشد. معمولا برنامه های صوتی نسبت به کلاس های آموزشی و دانشگاه اطلاعات کاربردی‌تری دارند. در حالی که افرادی با مدرک بازاریابی و تجارت، تحت تعلیم اساتید دانشگاهی بوده اند اما صحبت با ثروتمندانی که در دنیای واقعی کار کرده و تجربه کسب نموده اند، مفیدتر است.

پرداختن به چند کار شاید مهارت سطح پایین اما مهمی باشد که باعث شد بتوانم در سه ترم کالج را به پایان برسانم. به طور میانگین روزی هفت هشت ساعت سر کلاس بودم. اما در ترم آخر سه شنبه ها از ساعت 9 صبح تا 10 شب پشت سرهم کلاس داشتم. به علت این که هر ترم کلاس زیادی داشتم، تقریبا هر هفته امتحان داشتم و باید پروژه تحویل می دادم. به جز ساعاتی که در کلاس بودم وقت دیگری برای مطالعه نداشتم و باید بقیه وقتم را صرف کار می کردم. بنابراین باید همه مطالب را سر کلاس می آموختم. نکاتی را که اساتید روی بُرد یادداشت می کردند همان جا حفظ می کردم؛ نمی توانستم مطالب را بعدا یاد بگیرم و اگر مطالعه را به آینده موکول می کردم، ریسک بزرگی بود و احتمال داشت عقب بیفتم. در کلاس هایی که با سرعت پایین تری پیش می رفت، سر کلاس تکالیفم را انجام می دادم، در رابطه با کارم الگوریتم می نوشتم یا برنامه روزمره ام را اصلاح می کردم. برای انجام کارهای مختلف می توان فرصت زیادی پیدا کنید.
انجام چند کار هم زمان ممکن است با توصیه قبل که گفتیم هنگام انجام کاری فقط باید به همان کار پرداخت، تناقض داشته باشد. در مورد اول باید تمام انرژی و دقت خود را روی کار مهمی متمرکز کنید تا آن را به بهترین نحو انجام دهید اما در این‌جا کار را سطحی انجام می دهید ولی در عوض توانایی لازم را برای انجام چند کار مانند منتظر ماندن در صف، آشپزی، هنگام پرواز خواهید داشت. نباید در موقعیت مهم از تکنیک انجام چند کار هم زمان استفاده کرد، بلکه در موقعیت هایی که می توان نهایت استفاده را از وقت برد، باید به طرز هوشمندانه ای به کار رود. در مواردی که لازم است واقعا استراحت کنید اما موقع کارهای سبک دیگر وقتتان را هدر ندهید. بهتر است هنگام کار کردن نهایت انرژی خود را به کار برید و سپس استراحت مطلق کنید.

انجام چند کار هم زمان بازدهی شما را بالا می برد. شاید فکر کنید انرژی شما را تحلیل می برد اما کاملا برعکس است. برای خود من بسیار انرژی بخش بود و می توانستم کار زیادی انجام دهم. هرچه سخت تر کار کنید، توانایی تان افزایش می یابد و استراحت های شما بسیار نیروبخش خواهد بود.

 

نوشته شده توسط : شادی پناهی

مقالات مرتبط

با زرافه یک سر و گردن بالاتر

با زرافه یک سر و گردن بالاتر

مجله آنلاین خلاقیت، تجاری زرافه مفتخریم که پس از انتشار ۷ ماهنامه از مجله خلاقیت تجاری اینترنتی زرافه در سال ۹۴، به دلیل استقبال از آن، نسخه آنلاین آن را در سال ۹۶ راه اندازی کنیم . زرافه توانست در ماههای آغازین فعالیت آنلاین، عنوان برترین وبسایت در حوره نشریات و مجلات آنلاین را در جشنواره وب

رشد سریع السیر کسب و کار به کمک وب سایت در سال ۹۷

رشد سریع السیر کسب و کار به کمک وب سایت در سال ۹۷

فرقی نمی کند که کسب و کارتان کوچک است یا بزرگ؛ بدون داشتن وب سایت همین حالا نیز در حال از دست دادن فرصت های تجاری بسیار زیادی هستید. به کمک یک وب سایت اصولی و حرفه ای می توان بسیاری از استراتژی های بازاریابی موفقت آمیز را اجرا کرده و کسب و کارتان را

نظرات ( 8 )
 1. آرتین بهشتی
  1395-10-22 at 07:04
  پاسخ

  گلچین مقالاتتون درباره خیلی مفیدن،مرسی از اینکه انقدر دقت به خرج میدین و مقالات رو گزینش میکنین

 2. سوگند حجتی
  1395-10-30 at 08:47
  پاسخ

  پشتکار و تلاشتون قابل ستایش هستش،لطفا در مورد مقالات بیشتری بذارید

 3. صبا کیانمنش
  1395-11-13 at 09:21
  پاسخ

  دستتون درد نکنه خیلی سایت مفیدی دارین

 4. پدرام ستاری
  1396-01-17 at 23:53
  پاسخ

  مقاله مربوط به به دوستان پیشنهاد میکنم

 5. هوتن مقدم
  1396-01-18 at 00:26
  پاسخ

  نوشتن درمورد خیلی لازمه و خوبه که بیشتر بهش پرداخته شه،ممنونم

 6. جهانگیر قهرمانی
  1396-12-05 at 04:49
  پاسخ

  ذکاوتتون درمورد نوشتن مقاله در زمینه بسیار هوشمندانه بود

 7. مهران حقانی
  1397-02-29 at 21:04
  پاسخ

  موضوع بسیار جذاب بود

 8. روجا قاضی
  1397-07-20 at 13:53
  پاسخ

  مطالب شما در زمینه کارآمد بود خیلی توی کارم ازش استفاده کردم

دیدگاهتان را بنویسید:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.