رسیدن به اهداف در سال جدید (قسمت دوم)

رسیدن به اهداف در سال جدید

درسال جدید چگونه به اهدافمان دست یابیم؟

بیشتر مردم ذاتا از شکست می ترسند اما در واقع شکست بهترین دوست شماست. افراد موفق بارها شکست خورده اند زیرا تلاش بسیاری کرده اند. Babe Ruth بازیکن معروف بیس بال، دو رکورد را هم زمان کسب کرد. آن هایی که بیشترین موفقیت ها را کسب کرده اند، بیشترین شکست ها را خورده اند. هیچ چیز اشتباهی در شکست وجود ندارد. شکست مایه شرمندگی نیست. فقط دست کشیدن از تلاش است که موجب پشیمانی می شود. بنابراین هرچه را که برای بازدهی بیشتر لازم است انجام دهید و از امتحان راه های مختلف نترسید. در برخی موارد سریع ترین راه شروع کار از همان لحظه است. می توانید در حین پیمودن مسیر به راه های دیگر نیز فکر کنید. این رویکرد “انگیزه فعلی برای انجام اهداف” نام دارد و بسیار سودمندتر از رویکرد “انگیزه برای اهداف فعلی” است. زیرا وقتی برای انجام هدف انگیزه کافی پیدا کردید، اطلاعاتی واقعی در اختیار خواهید داشت تا با اهدافتان سازگار باشد. بیشتر افراد مدت ها درگیر برنامه ریزی و فکر کردن می شوند بدون اینکه اقدامی بکنند. هنگام بررسی ایده های مختلف چه ایده های نابی را از دست دادید و در تعطیلی کامل بودید (در رویکرد انگیزه برای اهداف فعلی)؟در دوران دانشگاه ایده های احمقانه بسیاری را که فکر می کردم از اتلاف وقت پیشگیری کند، انجام داده ام. به خواندن مطالب مدیریت زمان ادامه داده و آن ها را به کار می گرفتم اما گاهی خودم نیز ایده های جدید داشتم. بیشتر ایده های من به شکست منجر می شد اما بعضی از آن ها کارساز بود. من همیشه آمادگی شکست را داشتم تا جایی که ایده جدید پیدا کنم و انرژی مثبتی بگیرم.
بدانید که شکست متضاد پیروزی نیست. شکست مهم ترین بخش موفقیت است. وقتی موفق شدید دیگر کسی شکست های شما را به یاد نمی آورد. مایکروسافت در ابتدا متعلق به پل آلن بود نه بیل گیتس. چه کسی به یاد دارد که آنها در Traf-o-Data شکست خوردند؟ جیم کری بازیگر معروف بارها از صحنه بیرون انداخته شده بود. لامپ های امروزی ثمره تلاش های بی وقفه توماس ادیسون است که بعد از 10،000 مرتبه شکست از کارش دست نکشید. اگر کلمه “شکست” برای شما بار منفی دارد، از کلمه دیگری به جای آن استفاده کنید: مثلا بگویید یا موفق می شوم یا تجربه کسب می کنم.
رها شدن از بند ترس از شکست تاثیر بسزایی خواهد داشت. اگر هیجان کافی برای رسیدن به هدفی را دارید، اما می ترسید از پس آن برنیایید، یک راست به سوی هدف خود رفته و هرطور شده انجامش دهید. حتی اگر شکست هم خوردید از شکست خود درس گرفته و در تلاش بعدی از آن استفاده کنید. اگر به افراد موفق در تجارت نگاه کنید خواهید دید شکست های بسیاری داشته اند مثل خود من. فکر می کنم بیشتر این افراد نیز با من هم عقیده هستند که این شکست ها لازمه موفقیت های آتی است. توصیه من به همه افرادی که می خواهند کار جدیدی آغاز کنند این است که محصول یا خدمات خود را عرضه کرده و نگران واکنش جامعه نباشند. چون شاید هیچ مشکلی به وجود نیاید. فراموش نکنید که با عمل کردن بیشتر از فکر کردن تجربه کسب خواهید کرد.
از همین حالاها شروع کنید!

Clement Stone صاحب سازمان بیمه ای که میلیون ها دلار سرمایه دارد، از کارکنان خود خواسته است تا هر روز این جمله را تکرار کنند،”از همین حالا شروع کن!”هر موقع که کاری برای انجام دارید اما تنبلی به سراغتان می آید، صبر کنید و با صدای بلند به خود بگویید: “از همین حالا شروع کن! از همین حالا شروع کن! از همین حالا شروع کن!” من معمولا این جمله را به عنوان تصویر محافظ صفحه انتخاب می کنم. به تعویق انداختن کارها عواقب بسیاری دارد؛ زیرا همیشه در ذهنتان می ماند و بارها و بارها آن را خواهید دید و بدین ترتیب وقتتان تلف خواهد شد. فکر کردن و برنامه ریزی مهم است اما عمل کردن از آن نیز مهم تر است. فکر و برنامه ریزی نمود عینی ندارد، آنچه که واضح است، نتیجه است. وقتی دودل هستید جسورانه اقدام کنید، گویی که شکست غیرممکن است. در واقع همین طور نیز هست.

تصمیم گیری سریع از جمله عاداتی است که باید در خود پرورش دهید. من از قانون 60 ثانیه برای هرگونه تصمیمی چه کوچک و چه بزرگ استفاده می کنم. وقتی همه اطلاعات لازم را کسب کردم 60 ثانیه به خودم فرصت می دهم تا تصمیم قطعی بگیرم. حتی اگر لازم باشد شیر یا خط می اندازم. در زمان دانشگاه وقتی برای فکر کردن درباره تکالیف یا زمان تحویل آنها نداشتم. یکی را انتخاب کرده و کار را شروع می کردم. اکنون نیز در مورد مقالات به همین روش عمل می کنم. یکی از موضوع ها را انتخاب کرده و شروع به نوشتن می کنم. شاید به همین علت است که هرگز مغزم مانند سایر نویسندگان قفل نمی شود. قفل شدن مغز یعنی گیر کردن و فکر کردن درباره اینکه چه بنویسم نه خود عمل نوشتن. من وقتم را برای انتخاب موضوع نوشتن تلف نمی کنم، چون همیشه سرم شلوغ است و مشغول نوشتن هستم. شاید به همین دلیل است که می توانم به راحتی صدها مقاله بنویسم. در هر مقاله ای که می نویسم نظریات زیادی ارائه می دهم و تعداد نظریاتم از زمانم تجاوز می کند. اصلا نمی توانم تصور کنم که برای نوشتن با کمبود ایده مواجه شوم.

بیشتر افراد هنگام تصمیم گیری وقت زیادی هدر می دهند در حالی که هیچ دلیلی برای این کار وجود ندارد. معمولا تاخیر در تصمیم گیری همیشه نتایج منفی دارد؛ بنابراین هر موقع که دچار شک و تردید شدید قدری تحمل کرده و سپس تصمیم خود را بگیرید. اگر تصمیمتان اشتباه باشد، این اشتباه به زودی خود را نشان خواهد داد، پس نگران نباشید. حتی افرادی را دیده ام که بیش از 60 ثانیه طول می کشد تا تصمیم بگیرند برای شام چه بخورند. خود من هرگاه نتوانم تصمیم بگیرم سریع یک سیب و چند تا موز می خورم و بعضی اوقات قبل از این که تصمیم بگیرم با همان میوه ها سیر می شوم. بنابراین مغزم آموخته است که اگر چیزی غیر از میوه می خواهد باید زودتر تصمیم بگیرد. اگر بتوانید زودتر تصمیم بگیرید می توانید بقیه وقتتان را صرف انجام کار بکنید.
مطالعه ای نشان می دهد که بهترین مدیران دنیا تولرانس وسیعی را برای موارد مشکوک کاری در نظر می گیرند. به عبارت دیگر، کارشان را با شجاعت اما نسبی و با توجه اطلاعات ضد و نقیض شروع می کنند. امروزه برخی از صنایع به قدری پیشرفت کرده اند که با در اختیار داشتن تمامی اطلاعات لازم پیش از تصمیم گیری، مدت زمان بیشتری لازم است تا به این درجه از پیشرفت رسید. اگر اطلاعاتی ندارید که بتوانید به آن تکیه کنید، به تجارب شخصی و حس ششم خود تکیه کرده و کار را آغاز کنید. اگر می توانید زود تصمیم بگیرید، هرچه زودتر تصمیم خود را بگیرید. در غیر این صورت زمانی برای اندیشیدن و سبک سنگین کردن اختیارات در نظر گرفته و سپس تصمیم بگیرید. همیشه زمان را درنظربگیرید نه تصمیم گیری را. در بلاتکلیفی ماندن بزرگترین تلف کننده زمان است. اگر قادر به تصمیم گیری هستید بیش از 60 ثانیه وقت خود را تلف نکنید. تصمیم سریع و قاطعانه ای گرفته و از بلاتکلیفی دربیایید. اگر اشتباه کنید، محیط اشتباهتان را نشان خواهد داد و شما به زودی تجربه کافی برای تصمیم درست تر و عاقلانه تر خواهید داشت.

چیزهای غیرمفید را مصرانه کنار بگذارید.

خودتان را از شر تمام چیزهایی که وقتتان را تلف می کند رها کنید. زیاد از سطل آشغال استفاده کنید! این قانون را فراموش نکنید، “هر موقع شک داشتید، آن فکر را از خود دور کنید”. عضویت مجله های بی فایده را لغو کنید. اگر مجله ای دارید که دو ماه است آن را نخواندید، دور بیندازیدش؛ احتمالا ارزش خواندن نداشته است. فراموش نکنید هر چیزی که وقت شما را می گیرد رایگان نیست. پیش از عضویت در انجمن ها و نشریات رایگان، در نظر بگیرید که چقدر وقتتان را می گیرد.
هر کاری هزینه ای دارد. از خود بپرسید، ” آیا این کار ارزش آنچه را که فدایش می کنم دارد؟”
در دانشگاه هنگام اولویت بندی واقعا دیوانه می شدم. حتی موردی پیش آمد که به استادم گفتم من یکی از پروژه های علوم کامپیوتر را انجام نداده ام زیرا احساس کردم وقتم را می گیرد. این پروژه 10-20 ساعت وقت می برد و کار خسته کننده ای بود و چیز جدیدی هم برای یاد گرفتن وجود نداشت. علاوه بر آن فقط 10% نمره کلاسی به این پروژه اختصاص داده شده بود و از آنجایی که همیشه جزو نفرات اول کلاس بودم تنها نتیجه منفی آن گرفتن A- به جای A بود. به استادم گفتم که معامله منصفانه ای است و همان نمره A- را پذیرفتم و دیگر با او بحث نکردم. ظاهرا نمره من A- بود اما من به خودم نمره A+ می دهم زیرا از این 10-20 ساعت استفاده مفیدتری کردم.

همیشه این سوال را از خود بپرسید: ” آیا تا به حال این پروژه، رابطه، کار را انجام داده ام و مجبورم چیزی را که می دانم دوباره انجام دهم؟ اگر پاسخ منفی است، هرچه زودتر آن را کنار بگذارید. برای انجام این دسته از کارها فکر کردن لازم نیست. افراد زیادی را می شناسم که عقیده محدودی دارند و می گویند “هرگاه کاری را شروع کردید به پایان برسانیدش.”
سال ها پله های نردبانی را می پیمایند و وقتی به پله آخر رسیدند متوجه می شوند که نردبان را به دیوار اشتباهی تکیه داده بودند. به یاد داشته باشید که شکست دوست شماست. بنابراین اگر تصمیمی که در گذشته گرفتید شما را به هدف موردنظر نرساند بی رحمانه آن را کنار بگذارید تا بتوانید سراغ راه دیگری بروید. لزومی ندارد زندگی خود را به هدفی اختصاص دهید که دیگر ارزشی برایتان ندارد. این مورد نیز از آن دسته موقعیت هایی است که باید در لحظه انتخاب، درستی و کمال آن را بسنجید. باید همواره موقعیت فعلی خود را ارزیابی کنید تا بدانید گام بعدی را چگونه بردارید. اگر تصمیمات گذشته را به روز نکنید، در زمان حال شما را به هدف نمی رساند.
ادامه دارد…

مقالات مرتبط

با زرافه یک سر و گردن بالاتر

با زرافه یک سر و گردن بالاتر

مجله آنلاین خلاقیت، تجاری زرافه مفتخریم که پس از انتشار ۷ ماهنامه از مجله خلاقیت تجاری اینترنتی زرافه در سال ۹۴، به دلیل استقبال از آن، نسخه آنلاین آن را در سال ۹۶ راه اندازی کنیم . زرافه توانست در ماههای آغازین فعالیت آنلاین، عنوان برترین وبسایت در حوره نشریات و مجلات آنلاین را در جشنواره وب

رشد سریع السیر کسب و کار به کمک وب سایت در سال ۹۷

رشد سریع السیر کسب و کار به کمک وب سایت در سال ۹۷

فرقی نمی کند که کسب و کارتان کوچک است یا بزرگ؛ بدون داشتن وب سایت همین حالا نیز در حال از دست دادن فرصت های تجاری بسیار زیادی هستید. به کمک یک وب سایت اصولی و حرفه ای می توان بسیاری از استراتژی های بازاریابی موفقت آمیز را اجرا کرده و کسب و کارتان را

نظرات ( 109 )
 1. عرشیا اعتماد
  1395-03-18 at 17:07
  پاسخ

  لطفا یک مقاله راجع به بذارید

 2. نسترن پناهی
  1395-03-20 at 07:35
  پاسخ

  مقالاتی با موضوع تعدادشان کم است لطفا بیشترشان کنید

 3. ستایش علیزاده
  1395-04-01 at 17:18
  پاسخ

  مرسی که انقدر خوب به موضوع پرداختید

 4. محمد علی عراقی
  1395-04-01 at 17:18
  پاسخ

  مقاله در مورد کم دارید لطفا بیشتر بذارین

 5. سروناز شیرمحمدی
  1395-04-01 at 17:18
  پاسخ

  لطف میکنین اگر تعداد مقالات درباره رو بیشتر کنین

 6. مجتبی محمدپور
  1395-04-01 at 17:18
  پاسخ

  لطفا راجع به هم مقاله بذارید

 7. کوروش جعفرزاده
  1395-04-01 at 17:18
  پاسخ

  مقالات خیلی کاربردین،دوستان حتما بخونید

 8. شهره معینی
  1395-05-24 at 12:25
  پاسخ

  مرسی که انقدر خوب به موضوع پرداختید

 9. سوگند قانونی
  1395-07-19 at 18:46
  پاسخ

  پرداختن شما به حوزه باعث شده تا هرروز به دیدن سایتتون عادت کنم

 10. کیان بختیاری
  1395-12-03 at 13:24
  پاسخ

  مرسی که محتوای خوب واسمون آماده میکنین

 11. ژاله قهرمانیان
  1396-01-13 at 03:43
  پاسخ

  دوستان عزیز مقاله بهتون پیشنهاد میدم،ازدست ندید

 12. پرستو کلباسی
  1396-05-24 at 20:35
  پاسخ

  بینطیر و بی رقیب

 13. رهام عالی
  1396-05-24 at 20:36
  پاسخ

  مرسی که انقدر خوب به موضوع پرداختید

 14. ساسان توکلیان
  1396-05-24 at 20:53
  پاسخ

  محوریت سایت با موضوع خیلی کاربردیه،مرسی

 15. اصغر شبستری
  1396-12-07 at 17:04
  پاسخ

  انتخاب مقالات در باب کارسختیه،بهتون تبریک میگم خوب از پسش براومدین

 16. شیوا درگاهی
  1396-12-07 at 17:09
  پاسخ

  نوشتن درمورد خیلی لازمه و خوبه که بیشتر بهش پرداخته شه،ممنونم

 17. احسان شادمند
  1397-01-14 at 04:43
  پاسخ

  میشه مقاله با موضوعات هم بذارید

 18. ارشا شیخ الاسلامی
  1397-01-14 at 10:12
  پاسخ

  عنوان مقاله ها در قسمت خیلی باحالن

 19. شیما طالب زاده
  1397-01-14 at 19:26
  پاسخ

  نکات کلیدی رو اگه به اشتراک بذارین ممنون میشم

 20. علی سبزواری
  1397-01-22 at 02:46
  پاسخ

  من قسمت خیلی دوست دارم

 21. هادی صانعی
  1397-01-22 at 09:13
  پاسخ

  لطفا راجع به هم مقاله بذارید

 22. ژیلا قانونی
  1397-01-25 at 19:34
  پاسخ

  لطف میکنین اگر تعداد مقالات درباره رو بیشتر کنین

 23. جوانه عباسپور
  1397-01-25 at 19:36
  پاسخ

  گلچین مقالاتتون درباره خیلی مفیدن،مرسی از اینکه انقدر دقت به خرج میدین و مقالات رو گزینش میکنین

 24. هادی هاشم زاده
  1397-01-26 at 16:20
  پاسخ

  ما حامی شما هستیم،همینطور قوی برید جلو

 25. پونه خسروپناه
  1397-02-10 at 03:44
  پاسخ

  پشتکار و تلاشتون قابل ستایش هستش،لطفا در مورد مقالات بیشتری بذارید

 26. عابد حقانی
  1397-02-23 at 19:58
  پاسخ

  حیف که زودتر از این با سایتتون اشنا نشدم :((( مرسی شما خیلی خوبین

 27. پریدخت درگاهی
  1397-02-23 at 20:09
  پاسخ

  پرداختن شما به حوزه باعث شده تا هرروز به دیدن سایتتون عادت کنم

 28. شهریار فتاهی
  1397-02-26 at 22:54
  پاسخ

  خیلی به کارم اومد این مطلبتون،مرسی

 29. سورنا ستاری
  1397-03-02 at 07:46
  پاسخ

  لطفا در مورد هم مطلب بذارین

 30. دیبا فنایی
  1397-03-17 at 15:37
  پاسخ

  نکات کلیدی رو اگه به اشتراک بذارین ممنون میشم

 31. ارسان رضایی
  1397-04-16 at 14:02
  پاسخ

  مقالاتی با موضوع تعدادشان کم است لطفا بیشترشان کنید

 32. بهرام جهانی
  1397-04-20 at 19:21
  پاسخ

  ممنونم ازتون بابت زمانی که بیهوده از ما نمیگیرین و توی حداقل زمان ،حداکثر مطالب مفید رو در اختیارمون میذارین

 33. رادین گنجی
  1397-04-25 at 07:48
  پاسخ

  دستتون درد نکنه خیلی سایت مفیدی دارین

 34. ترمه خراسانی
  1397-05-29 at 13:33
  پاسخ

  عنوان مقاله ها در قسمت خیلی باحالن

 35. پویا پرهامی
  1397-06-16 at 13:44
  پاسخ

  چطوری میتونم در زمینه باهاتون همکاری کنم

 36. پرهام حکمت
  1397-06-16 at 14:57
  پاسخ

  مقالات خیلی کاربردین،دوستان حتما بخونید

 37. بهزاد سبزواری
  1397-06-31 at 11:19
  پاسخ

  کارتون حرف نداره ، ممنون

 38. شهرزاد فاطمی
  1397-08-16 at 06:06
  پاسخ

  ممنونم ازتون بابت زمانی که بیهوده از ما نمیگیرین و توی حداقل زمان ،حداکثر مطالب مفید رو در اختیارمون میذارین

 39. مهراب داور
  1397-10-14 at 22:22
  پاسخ

  تصاویر انتخاب شده برای بخش خیلی خوش آب و رنگن،خسته نباشین

 40. حبیب الله قنبری
  1397-12-23 at 08:00
  پاسخ

  مقالات در قسمت خیلی با جزئیات مطرح شده اند،مرسی

 41. محمد رضا داودی
  1397-12-24 at 09:57
  پاسخ

  با تشکر از زحماتتون،مطالب مربوط به فوق العاده بود

 42. تارا وکیلی
  1398-01-01 at 05:54
  پاسخ

  چرا به حوزه کمتر توجه کرده اید؟من به شدت به مطالبی با حوزه نیاز دارم

 43. زهره حکمت
  1398-01-16 at 15:36
  پاسخ

  چرا به حوزه کمتر توجه کرده اید؟من به شدت به مطالبی با حوزه نیاز دارم

 44. شهناز رفیعی
  1398-01-25 at 03:47
  پاسخ

  مرسی از اینکه به موضوع پرداختید چون واقعا پر مخاطبه

 45. کیمیا علیپور
  1398-01-25 at 03:48
  پاسخ

  نکات کلیدی رو اگه به اشتراک بذارین ممنون میشم

 46. مانی بختیار
  1398-01-25 at 03:54
  پاسخ

  مقالات در قسمت خیلی با جزئیات مطرح شده اند،مرسی

 47. طاها مقدم
  1398-01-25 at 05:42
  پاسخ

  مرسی از اینکه به موضوع پرداختید چون واقعا پر مخاطبه

 48. مهیار امیریان
  1398-01-26 at 09:32
  پاسخ

  مقاله اگر نکات جزئی تری رو قید کنین بهتره

 49. پارمیس خسروپناه
  1398-01-30 at 13:16
  پاسخ

  پست شما با عنوان برام خیلی جذاب بود ، مچکرم

 50. پروین نامور
  1398-01-30 at 16:10
  پاسخ

  همه چیز عالی،خسته نباشین

 51. آدرین عباسی
  1398-01-31 at 08:24
  پاسخ

  مقاله با مضمون اگه دارین بذارید

 52. ثنا ترکان
  1398-02-09 at 18:39
  پاسخ

  کارتون بیسته بیسته ;)))))))

 53. هوتن ابوذر
  1398-02-11 at 07:03
  پاسخ

  پرداختن شما به حوزه باعث شده تا هرروز به دیدن سایتتون عادت کنم

 54. الینا فاطمی
  1398-02-11 at 11:24
  پاسخ

  تعداد مقالات در حوزه رو بیشتر کنید

 55. سیمین علیپور
  1398-02-18 at 06:35
  پاسخ

  دوستان عزیز مقاله بهتون پیشنهاد میدم،ازدست ندید

 56. رها حکمت
  1398-03-20 at 01:47
  پاسخ

  نوشتن درمورد خیلی لازمه و خوبه که بیشتر بهش پرداخته شه،ممنونم

 57. عرشیا طبیب زاده
  1398-04-06 at 17:05
  پاسخ

  خدا قوت

 58. به گل جهانگیری
  1398-05-09 at 22:52
  پاسخ

  مرسی از اینکه به موضوع پرداختید چون واقعا پر مخاطبه

 59. عباس هاشم زاده
  1398-05-12 at 12:15
  پاسخ

  مقالتونو در مورد خوندم فوق العاده بود

 60. جواد جنتی
  1398-05-12 at 12:15
  پاسخ

  مقاله نکات کاربردی فراوانی داشت

 61. ارسان آشنا
  1398-05-12 at 12:15
  پاسخ

  تعداد مقالات در حوزه رو بیشتر کنید

 62. شهناز گل محمدی
  1398-05-12 at 12:15
  پاسخ

  نوشتن درمورد خیلی لازمه و خوبه که بیشتر بهش پرداخته شه،ممنونم

 63. فرهام راوندی
  1398-05-12 at 12:15
  پاسخ

  واقعا از خوندن مقاله لذت بردم،دستتون درد نکنه

 64. پاییز مرادخانی
  1398-05-12 at 12:15
  پاسخ

  من قسمت خیلی دوست دارم

 65. اکبر عارف نیا
  1398-05-12 at 12:15
  پاسخ

  چرا به حوزه کمتر توجه کرده اید؟من به شدت به مطالبی با حوزه نیاز دارم

 66. محمد صدیق
  1398-05-12 at 12:16
  پاسخ

  دستتون درد نکنه خیلی سایت مفیدی دارین

 67. نسترن خرم آبادی
  1398-05-12 at 12:16
  پاسخ

  پرداختن شما به حوزه باعث شده تا هرروز به دیدن سایتتون عادت کنم

 68. ارشیا چنگیزی
  1398-05-12 at 12:16
  پاسخ

  لطفا به موضوع هم توجه بیشتری کنید

 69. ثمین پارسی
  1398-05-12 at 12:16
  پاسخ

  مقاله مربوط به به دوستان پیشنهاد میکنم

 70. پرستو لنکرانی
  1398-05-12 at 12:16
  پاسخ

  خدا قوت

 71. بنیامین پایدار
  1398-05-12 at 12:16
  پاسخ

  میشه مطالبی با موضوعات براتون ارسال کنیم واسه همکاری؟

 72. ژیلا هاشمی
  1398-05-12 at 12:23
  پاسخ

  گلچین مقالاتتون درباره خیلی مفیدن،مرسی از اینکه انقدر دقت به خرج میدین و مقالات رو گزینش میکنین

 73. دنیا شبستری
  1398-05-12 at 14:24
  پاسخ

  تعداد مقالات در حوزه رو بیشتر کنید

 74. شروین کردبچه
  1398-05-12 at 14:41
  پاسخ

  مرسی مقاله خلاقانه مطرح شده :)))

 75. شهره عنایتی
  1398-05-12 at 14:41
  پاسخ

  مطالبتون در مورد خیلی مفید بود

 76. هادی رضانژاد
  1398-05-12 at 14:50
  پاسخ

  مرسی از اینکه به موضوع پرداختید چون واقعا پر مخاطبه

 77. پگاه عباس زاده
  1398-05-12 at 14:50
  پاسخ

  قوی شروع کردین لطفا تا آخرهم همینطور بمونید

 78. اشکان خمسه
  1398-05-12 at 14:50
  پاسخ

  تصاویر انتخاب شده برای بخش خیلی خوش آب و رنگن،خسته نباشین

 79. هوتن سراج
  1398-05-12 at 15:03
  پاسخ

  چطوری میتونم در زمینه باهاتون همکاری کنم

 80. فریبا پایدار
  1398-05-12 at 15:04
  پاسخ

  لطفا یک مقاله راجع به بذارید

 81. ماهان آشیانی
  1398-05-12 at 15:04
  پاسخ

  خیلی به کارم اومد این مطلبتون،مرسی

 82. جعفر حکیمی
  1398-05-12 at 15:07
  پاسخ

  کارتون حرف نداره ، ممنون

 83. سوزان روحانی
  1398-05-12 at 15:08
  پاسخ

  ممنونم که به موضوع پرداختید خیلی مفید بود

 84. داریوش قنبری
  1398-05-12 at 15:08
  پاسخ

  ما حامی شما هستیم،همینطور قوی برید جلو

 85. مهدی امیرپور
  1398-05-12 at 15:09
  پاسخ

  پرداختن شما به حوزه باعث شده تا هرروز به دیدن سایتتون عادت کنم

 86. آراد خاتمی
  1398-05-12 at 15:09
  پاسخ

  like دارین زیاااااااد

 87. مجتبی عباسپور
  1398-05-12 at 15:10
  پاسخ

  درست همون چیزی که مدتها دنبالش بودم ;))) ;))) ;)))

 88. تارا خمسه
  1398-05-12 at 15:10
  پاسخ

  مرسی از مقاله خوبتون درباره

 89. بهنوش علینژاد
  1398-05-12 at 15:11
  پاسخ

  ممنونم ازتون بابت زمانی که بیهوده از ما نمیگیرین و توی حداقل زمان ،حداکثر مطالب مفید رو در اختیارمون میذارین

 90. سهراب ملایری
  1398-05-12 at 15:12
  پاسخ

  آفررررررین داره کارتون

 91. عادل رضانژاد
  1398-05-12 at 15:14
  پاسخ

  همه چیز عالی،خسته نباشین

 92. صفا شاملو
  1398-05-12 at 15:15
  پاسخ

  مقالتونو در مورد خوندم فوق العاده بود

 93. رهام محمدپور
  1398-05-12 at 15:17
  پاسخ

  همینجورادامه بدین کارتون عالیه

 94. شیرین ترکان
  1398-05-12 at 15:19
  پاسخ

  لطفا یک مقاله راجع به بذارید

 95. افسون دانایی فرد
  1398-05-12 at 15:20
  پاسخ

  مطالب شما در زمینه کارآمد بود خیلی توی کارم ازش استفاده کردم

 96. پیمانه بختیار
  1398-05-12 at 15:59
  پاسخ

  مقاله مربوط به به دوستان پیشنهاد میکنم

 97. بیتا کریمی
  1398-05-12 at 15:59
  پاسخ

  وای خدای من ، مقاله بی نظیر بود

 98. سامان آهنگری
  1398-05-12 at 17:21
  پاسخ

  مقالات خیلی کاربردین،دوستان حتما بخونید

 99. سارا عصار
  1398-05-12 at 17:56
  پاسخ

  مقاله در مورد کم دارید لطفا بیشتر بذارین

 100. شاداب هدایتی
  1398-05-15 at 22:14
  پاسخ

  موفق باشین واقعا تلاش شما در این حوزه ستودنیه

 101. رونیا هاشم زاده
  1398-06-09 at 09:09
  پاسخ

  تصاویر انتخاب شده برای بخش خیلی خوش آب و رنگن،خسته نباشین

 102. بهسا خدایی
  1398-06-09 at 22:03
  پاسخ

  تصاویر انتخاب شده برای بخش خیلی خوش آب و رنگن،خسته نباشین

 103. بهاران شیخ الاسلامی
  1398-10-06 at 11:35
  پاسخ

  موضوع بسیار جذاب بود

 104. پریچهر ابتکار
  1398-10-11 at 11:19
  پاسخ

  گلچین مقالاتتون درباره خیلی مفیدن،مرسی از اینکه انقدر دقت به خرج میدین و مقالات رو گزینش میکنین

 105. بهاران شریفیان
  1398-10-18 at 08:44
  پاسخ

  نکات کلیدی رو اگه به اشتراک بذارین ممنون میشم

 106. سپهر وکیلی
  1398-12-28 at 09:25
  پاسخ

  پشتکار و تلاشتون قابل ستایش هستش،لطفا در مورد مقالات بیشتری بذارید

 107. ثریا فاطمی
  1398-12-28 at 09:25
  پاسخ

  وای خدای من ، مقاله بی نظیر بود

 108. پارسا آشوری
  1399-01-05 at 00:09
  پاسخ

  مقاله مربوط به به دوستان پیشنهاد میکنم

 109. آرتین شیرمحمدی
  1399-01-05 at 23:05
  پاسخ

  انتخاب مقالات در باب کارسختیه،بهتون تبریک میگم خوب از پسش براومدین

دیدگاهتان را بنویسید:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.