صرف 18 دقیقه برای افزایش راندمان کافیست !

برای افزایش راندمان

راندمان را بالا ببریم؟! چگونه؟!صرف 18 دقیقه برای افزایش راندمان کافیست .هر روزمان را با دانستن این واقعیت که نمی‎توانیم همه کارهایمان را به سرانجام برسانیم شروع می‎کنیم.
چطور می‌توانیم با وجود تمام موانع غیرمنتظره و حوادث غیرمترقبه روزانه روی انجام چند کار مهم تمرکز کنیم؟
مهم این است که روز خود را ساعت به ساعت مدیریت کنید. اجازه ندهید که ساعت‏‌ها شما را مدیریت کنند.
برای افزایش راندمان کافیست :هر روز برای خودتان ۱۸ دقیقه کنار بگذارید و ۸ ساعت زمان کاری‌تان را مدیریت بکنید.
برای افزایش راندمان اول، ۵ دقیقه تنظیم برنامه‎ روز: قبل از شروع کار و روشن‌کردن کامپیوتر، روی یک تکه کاغذ سفید بنویسید چه کارهایی باید انجام دهید تا روز موفقی داشته باشید. سعی کنید مهم‌ترین و سخت‌ترین کارها را اول انجام دهید.
برای افزایش راندمان دوم، یک دقیقه هر یک ساعت یک‌بار: یک نفس عمیق بکشید. نگاهی به فهرست بیندازید و از خودتان بپرسید که آیا در یک ساعت گذشته بازدهی خوبی داشته‎اید. ببینید که در یک ساعت بعدی چه کاری را انجام می‎دهید.
برای افزایش راندمان سوم، ۵ دقیقه بررسی: کامپیوترتان را خاموش کنید و بررسی کنید که در طول روز چه کارهایی انجام داده‌اید. کدام مفید بود؟ کجا تمرکز کردید؟ چه چیزی یاد گرفتید؟
مهم این است که همین روش را هر روز تکرار ‎کنید. باید مثل مسواک زدن به آیین روزانه‌تان تبدیل شود.
اگر شما آگاهانه و عاقلانه انتخاب کنید که کجا باید تمرکز کنید و مدام به خود یادآوری کنید که باید تمرکز کنید، متمرکز هم خواهید ماند؛ به همین سادگی!

دیروز را با برنامه مشخص خوبی شروع کردم. وقتی وارد شرکت شدم تقریبا می‎دانستم که امروز قرار است چه کارهایی را انجام دهم. روی صندلی نشستم و کامپیوتر را روشن کردم تا ایمیل‎ چک کنم. دو ساعت که گذشت، بعد از پادرمیانی در چندین دعوای در شرف وقوع، حل کردن مشکلات دیگران و رسیدگی به بقیه مشکلات و مسائلی که از طریق کامپیوتر یا تلفن با من در میان گذاشته می‎شد، به سختی می‌‏توانستم به یاد بیاورم که صبح، قبل از روشن کردن کامپیوترم قرار بود چه کارهایی را انجام بدهم. غافلگیر شده بودم و از من انتظار می‎رود که باید این موضوع را پیش بینی می کردم و آمادگی بهتری می‎داشتم.

وقتی که می‎خواهم مبحث مدیریت زمان را آموزش بدهم، همواره جلسه را با این سوال شروع می کنم: چند نفر از شما زیادی وقت خالی دارید و کاری برای پر کردن وقت‌تان ندارید؟ در ده سال گذشته تا به حال حتی یک نفر هم دستش را بلند نکرده است.

این یعنی ما هر روزمان را با دانستن این واقعیت که نمی‎توانیم همه کارهایمان را به سرانجام برسانیم شروع می‎کنیم. بنابراین دانستن دقیق این‎که چطور وقت‌مان را صرف می‎کنیم یک تصمیم راهبردی مهم است و به همین دلیل هم ایده ایجاد یک لیست از کارهایی که باید انجام بدهیم و کارهایی که باید از انجامشان چشم‎پوشی کنیم، یک ایده خوب است. سخت‌ترین کار متمرکز کردن توجه خودمان به کار است.

اما حتی با داشتن تمام فهرست‌هایی که می‌نویسم، چالش همیشگی اجرای آن‎ها است. شما چطور می‎توانید با وجود تمام مداخلات و موانع به یک برنامه زمانی متعهد باشید؟ چگونه می‎توانید فقط بر روی چند کار مهم تمرکز کنید در حالی‌که کارهای متعددی در طول روز پیش می‎آید که به توجه و رسیدگی شما نیاز دارند؟

ما نیازمند یک ترفند هستیم.

جک لالان مربی تناسب اندام، در پیدا کردن ترفندها خبره است. او به خاطر شنا با دست‌های بسته به طول یک و نیم کیلومتر و بعد ادامه شنا در حالی‎ که قایقی مملو از جمعیت را به دنبال خودش می‎کشید، شهرت دارد. اما او بیشتر از یک شعبده باز است. او تعداد زیادی ماشین‎های ورزشی مختلف مانند ماشین‎هایی که با قرقره کار می‎کنند و یا آن‌‎هایی که امکان انتخاب وزنه را دارند، اختراع کرده است که در تمام باشگاه‎های ورزشی در سرتاسر دنیا یافت می‎شوند. برنامه او با نام «برنامه جک لالان» طولانی‎ترین برنامه ورزش و تندرستی تلویزیون به مدت سی و چهار سال بود.

اما هیچ‎کدام از این موارد باعث نشد من تحت تاثیر او قرار بگیرم و او را ستایش کنم. او تنها یک ترفند دارد که به نظرم راز واقعی قدرت است: برای خودش رسوم منظم و آیین‌های روزانه‌ای را تعریف کرده است.

او تا سن نود و چهار سالگی روز خود را با ورزش کردن به مدت دو ساعت شروع می‌کرد. نود دقیقه وزنه بلند کردن و سی دقیقه شنا یا پیاده‌روی. هر روز صبح. باید این تمرین را انجام بدهد تا به هدف خود برسد؛ او می‎خواست در روز تولد نود و پنج سالگی‎اش از ساحل کالیفرنیا تا جزیره سانتا کاتالینا را به مسافت سی و دو کیلومتر شنا کند. او هم‎چنین یک شعار محبوب داشت «من نمی‌توانم بمیرم، مرگ تصور مَردم را از من خراب می‎کند»

بنابراین او به طور مداوم و آگاهانه برای رسیدن به اهدافش کار و تمرین می‎کرد و هر روز همان برنامه را تکرار می‌کرد. به تناسب اندام و تندرستی خودش اهمیت می‎داد و آن را به جزیی از برنامه روزانه‎اش تبدیل کرده بود.

مدیریت زمان برای ما نیز باید به صورت یک رسم آیینی دربیاید و نباید فقط به صورت یک فهرست از کارها و یا یک حس مبهم از اولویت‌های ما باشد که به هیچ‌وجه مستمر و آگاهانه نیست. مدیریت زمان باید یک فرایند مستمر باشد که ما از آن پیروی می‌کنیم تا تمرکزمان را بر روی اولویت‎ها در طول روز نگه داریم.

من فکر می‎کنم ما می‎توانیم این کار را در طول یک روز کاری هشت ساعته، در سه مرحله که تنها کمتر از هیجده دقیقه وقت می‌گیرد، انجام دهیم.

برای افزایش راندمان کافیست :مرحله اول (پنج دقیقه) تنظیم برنامه‎ای برای آن روز:

قبل از روشن کردن کامپیوترتان، یک تکه کاغذ سفید جلوی‌تان بگذارید و تصمیم‎گیری کنید که لازمه داشتن روزی موفق انجام دادن چه کارهایی است. انجام چه کاری شما را به رسیدن به اهدافتان نزدیک‌تر می‎کند و به شما اجازه می‎دهد در پایان روز با احساس مفید و موفق بودن شرکت را ترک کنید. همه این موارد را یادداشت کنید.

خوب، حالا کار مهم‎تر این است که تقویم کاری روزانه خودتان را باز کنید و تلاش کنید این موارد و کارهای یادداشت شده را به گونه‎ای در آن بگنجانید که مهم‎ترین و سخت‎ترین کارها در ابتدای روز کاری شما قرار بگیرند. و با گفتن ابتدای روز کاری منظورم این است که در صورت امکان، حتی قبل از چک کردن ایمیل‎هایتان آن کارها را باید انجام بدهید. اگر تمام موارد نوشته شده در فهرست، در برنامه روزانه شما نمی‎گنجد، فهرست را اولویت‎بندی کنید. قدرت فوق العاده‎ای در تصمیم‌گیری برای زمان و مکان اجرای یک کار نهفته است.

تونی شوارتز و جیم لوئر در کتاب خود با عنوان قدرت مشارکت تمام و کمال یک تحقیقی را شرح می‌کنند که در آن یک گروه از زنان موافقت کردند برای یک دوره سی روزه به‌طور مرتب پستان‌های خود را برای پیشگیری از سرطان پستان خوآزمایی کنند. آن دسته از زنان که پرسیده بودند کِی و کجا، همگی این دوره را تا انتها به سرانجام رساندند. اما از میان بقیه شرکت‌کنندگان، تنها پنجاه و سه درصد از آن‌ها دوره را کامل انجام دادند.

در تحقیقی دیگر، معتادان به مواد مخدر در حال ترک (آیا می‎شود گروهی پراسترس‎تر از این افراد پیدا کرد؟) توافق کردند که تا قبل از ساعت پنج بعد از ظهر روز خاصی یک انشا بنویسند. هشتاد درصد از کسانی که گفتند کی و کجا، انشا را تمام و کمال نوشتند و هیچ‎کدام از بقیه افراد این کار را نکردند.

اگر می خواهید یک کاری را کامل انجام دهید، تصمیم بگیرید که کی و کجا این کار را انجام خواهید داد. در غیر این‌صورت، آن را از فهرست خود حذف کنید.

برای افزایش راندمان کافیست :مرحله دوم ( یک دقیقه هر یک ساعت یک‌بار) دوباره تمرکز کنید:

ساعت یا تلفن خود را برای زنگ زدن مکرر سر هرساعت تنظیم کنید. وقتی زنگ می‌خورد، یک نفس عمیق بکشید و نگاهی به فهرست خود بیندازید و از خودتان بپرسید که آیا در یک ساعت گذشته بازدهی خوبی داشته‎اید یا خیر. سپس به برنامه کاری خود نگاه کنید و آگاهانه مشحص کنید که در یک ساعت بعدی چه کاری را انجام می‎دهید. روز خود را ساعت به ساعت مدیریت کنید. اجازه ندهید که ساعت‏‌ها شما را مدیریت کنند.

برای افزایش راندمان کافیست :مرحله سوم (پنج دقیقه) بررسی کنید:

کامپیوترتان را خاموش کنید و بررسی کنید که در طول روز چه کارهایی انجام داده‌اید. چه چیزی مفید بود؟ کجا تمرکز کردید؟ چه چیزی یاد گرفتید که به شما کمک می‎کند تا فردای مفیدتر و سازنده‎تری داشته باشید؟

قدرت رسوم آیینی در قابل پیش‌بینی بودن آن‎ها نهفته است. شما یک کار را به همان روش، بارها و بارها تکرار می‎کنید. بنابراین نتیجه یک رسم آیینی کاملا قابل پیش‌بینی است. اگر شما آگاهانه و عاقلانه انتخاب کنید که کجا باید تمرکز کنید و به‌طور مداوم به خود یادآوری کنید که باید تمرکز کنید، متمرکز خواهید ماند. به همین سادگی.

این رسم آیینی خاص ممکن است به شما کمک نکند تا طول کانال انگلیس را در حالی که دست‎هایتان به هم بسته شده است و یک کشتی تفریحی را به دنبال خود می‎کشید، شنا کنید ولی می‌تواند به شما کمک کند که شرکت را با احساس مفید و موفق بودن ترک کنید.
و در پایان یک روز کاری، آیا همین نکته مهم‌تر از هر چیز دیگری نیست؟

این مطلب نوشته پیتر برگمن مدیرعامل سازمان شرکای برگمن است. این سازمان در زمینه تقویت مهارت‌های رهبری در افراد و سازمان‎ها خدمات و مشاوره ارائه می‌کند. پیتر برگمن نویسنده کتاب پرفروش هجده دقیقه است و کتاب دیگرش با عنوان چهارثانیه نیز به تازگی منتشر شده است.

 

منبع: یاری کده

مقالات مرتبط

با زرافه یک سر و گردن بالاتر

با زرافه یک سر و گردن بالاتر

مجله آنلاین خلاقیت، تجاری زرافه مفتخریم که پس از انتشار ۷ ماهنامه از مجله خلاقیت تجاری اینترنتی زرافه در سال ۹۴، به دلیل استقبال از آن، نسخه آنلاین آن را در سال ۹۶ راه اندازی کنیم . زرافه توانست در ماههای آغازین فعالیت آنلاین، عنوان برترین وبسایت در حوره نشریات و مجلات آنلاین را در جشنواره وب

بازار سیداسماعیل استارت آپ ها !

بازار سیداسماعیل استارت آپ ها !

استارت آپ ها مصداق بازارهایی هستند که از شیرمرغ تا جون آدمیزاد در آنها پیدا می شود ! از قدیم هر چیزی رو که میخواستیم و پیدا نمیکردیم، میگفتند : برو بازار سید اسماعیل یا سد اسمال ! در این بازار انواع و اقسام اجناس چه نو و چه کهنه پیدا می شد، اجناسی را

نظرات ( 273 )
 1. پرگل سیف زاده
  1394-08-06 at 10:44
  پاسخ

  نوشتن درمورد برای افزایش راندمان خیلی لازمه و خوبه که بیشتر بهش پرداخته شه،ممنونم

 2. سالار مقدم
  1394-08-09 at 04:44
  پاسخ

  مرسی از مقاله خوبتون درباره برای افزایش راندمان

  • admin
   1394-08-11 at 06:51
   پاسخ

   خواهش میکنم،امیدوارم این مقاله(افزایش راندمان) برایتان مفید بوده باشد…

 3. تارا یاحقی
  1394-08-12 at 05:52
  پاسخ

  مرسی از اینکه به موضوع پرداختید چون واقعا پر مخاطبه

 4. امیرمحمد قاضی
  1394-08-25 at 04:38
  پاسخ

  مرسی که محتوای خوب واسمون آماده میکنین

 5. حلیا شیخ الاسلامی
  1394-10-21 at 18:56
  پاسخ

  واقعا از خوندن مقاله برای افزایش راندمان لذت بردم،دستتون درد نکنه

 6. سیمین حقانی
  1394-10-21 at 18:56
  پاسخ

  مرسی که انقدر خوب به موضوع برای افزایش راندمان پرداختید

 7. ارغوان شاه حسینی
  1394-10-22 at 05:46
  پاسخ

  پشتکار و تلاشتون قابل ستایش هستش،لطفا در مورد برای افزایش راندمان مقالات بیشتری بذارید

 8. مجتبی معینی
  1394-10-22 at 05:46
  پاسخ

  مدتها دنبال مقاله ای خوب در حوزه برای افزایش راندمان میگشتم،ممنون به دردم خورد

 9. دلارام کریمی
  1394-10-26 at 18:05
  پاسخ

  بینطیر و بی رقیب

 10. شاداب سیف زاده
  1394-11-10 at 18:24
  پاسخ

  مطالب شما در زمینه برای افزایش راندمان کارآمد بود خیلی توی کارم ازش استفاده کردم

 11. هستی دهقان
  1394-11-10 at 18:26
  پاسخ

  موضوع برای افزایش راندمان رو خیلی قشنگ شفاف سازی کردین،سپاس

 12. ژانیا محمدپور
  1394-11-12 at 07:43
  پاسخ

  من قسمت برای افزایش راندمان خیلی دوست دارم

 13. تارا آشنا
  1394-12-16 at 12:26
  پاسخ

  مقاله برای افزایش راندمان نکات کاربردی فراوانی داشت

 14. عرشیا قهرمانیان
  1394-12-21 at 09:37
  پاسخ

  چرا به حوزه برای افزایش راندمان کمتر توجه کرده اید؟من به شدت به مطالبی با حوزه نیاز دارم

 15. رونیا توفیق
  1394-12-24 at 02:52
  پاسخ

  لطفا راجع به برای افزایش راندمان هم مقاله بذارید

 16. شبنم عبدالملکی
  1395-01-03 at 17:06
  پاسخ

  لطفا راجع به برای افزایش راندمان هم مقاله بذارید

 17. ثریا فتاهی
  1395-01-16 at 17:11
  پاسخ

  موفق باشین واقعا تلاش شما در این حوزه ستودنیه

 18. آریا کرمانی
  1395-01-21 at 17:23
  پاسخ

  موضوع برای افزایش راندمان رو خیلی قشنگ شفاف سازی کردین،سپاس

 19. پرگل حیاتی
  1395-01-30 at 12:35
  پاسخ

  مرسی از مقاله خوبتون درباره برای افزایش راندمان

 20. کیان خدایی
  1395-02-06 at 17:50
  پاسخ

  موضوع برای افزایش راندمان بسیار جذاب بود

 21. رونیا خاتمی
  1395-02-08 at 16:57
  پاسخ

  مقاله برای افزایش راندمان اگر نکات جزئی تری رو قید کنین بهتره

 22. عادل بهشتی
  1395-02-19 at 10:39
  پاسخ

  درست همون چیزی که مدتها دنبالش بودم ;))) ;))) ;)))

 23. کتایون شاملو
  1395-02-20 at 09:04
  پاسخ

  مقالات مرتبط با موضوع برای افزایش راندمان بسیار جذاب بود ، خیلی خوشم اومد

 24. سرور امیریان
  1395-02-23 at 19:21
  پاسخ

  مقاله با مضمون برای افزایش راندمان اگه دارین بذارید

 25. عبدالله تبریزی
  1395-02-28 at 18:20
  پاسخ

  موضوع برای افزایش راندمان بسیار جذاب بود

 26. ماهان عارف
  1395-02-29 at 05:12
  پاسخ

  انتخاب مقالات در باب برای افزایش راندمان کارسختیه،بهتون تبریک میگم خوب از پسش براومدین

 27. آریا خمئینی
  1395-02-29 at 05:25
  پاسخ

  مطلبتون درباره برای افزایش راندمان رو خیلی دوست داشتم

 28. آرتین خراسانی
  1395-03-09 at 08:51
  پاسخ

  خوبه که به کاربردی بودن مطالبتون توجه میکنید،لذت میبریم از دنبال کردنتون

 29. اکبر مقدمی
  1395-03-10 at 15:24
  پاسخ

  محوریت سایت با موضوع برای افزایش راندمان خیلی کاربردیه،مرسی

 30. فرزاد شادمند
  1395-03-17 at 08:02
  پاسخ

  پست شما با عنوان برای افزایش راندمان برام خیلی جذاب بود ، مچکرم

 31. اصغر علیخانی
  1395-03-17 at 15:32
  پاسخ

  وای خدای من ، مقاله برای افزایش راندمان بی نظیر بود

 32. پژمان پرهامی
  1395-03-22 at 14:11
  پاسخ

  ممنونم ازتون بابت زمانی که بیهوده از ما نمیگیرین و توی حداقل زمان ،حداکثر مطالب مفید رو در اختیارمون میذارین

 33. آرزو ذاکری
  1395-03-22 at 14:21
  پاسخ

  پرداختن شما به حوزه برای افزایش راندمان باعث شده تا هرروز به دیدن سایتتون عادت کنم

 34. سیامک حسین زاده
  1395-04-31 at 17:02
  پاسخ

  مطالبتون در مورد برای افزایش راندمان خیلی مفید بود

 35. پوریا وکیلی
  1395-05-01 at 14:39
  پاسخ

  نکات کلیدی برای افزایش راندمان رو اگه به اشتراک بذارین ممنون میشم

 36. سینا ابوذر
  1395-05-02 at 05:14
  پاسخ

  درست همون چیزی که مدتها دنبالش بودم ;))) ;))) ;)))

 37. شهره رضایی
  1395-05-11 at 19:37
  پاسخ

  خیلی به کارم اومد این مطلبتون،مرسی

 38. سوگند داور
  1395-05-13 at 04:54
  پاسخ

  دوستان عزیز مقاله برای افزایش راندمان بهتون پیشنهاد میدم،ازدست ندید

 39. سوگند کیانمهر
  1395-05-13 at 05:11
  پاسخ

  چرا به حوزه برای افزایش راندمان کمتر توجه کرده اید؟من به شدت به مطالبی با حوزه نیاز دارم

 40. محمد مهدی پایدار
  1395-05-13 at 08:15
  پاسخ

  پرداختن شما به حوزه برای افزایش راندمان باعث شده تا هرروز به دیدن سایتتون عادت کنم

 41. الهام ابوذر
  1395-05-23 at 13:31
  پاسخ

  نوشتن درمورد برای افزایش راندمان خیلی لازمه و خوبه که بیشتر بهش پرداخته شه،ممنونم

 42. جهانگیر عباس نژاد
  1395-05-28 at 19:08
  پاسخ

  نکات کلیدی برای افزایش راندمان رو اگه به اشتراک بذارین ممنون میشم

 43. عادل حکمت
  1395-06-09 at 09:10
  پاسخ

  تصاویر انتخاب شده برای بخش برای افزایش راندمان خیلی خوش آب و رنگن،خسته نباشین

 44. شهرزاد محمدی
  1395-06-24 at 12:28
  پاسخ

  مدتها دنبال مقاله ای خوب در حوزه برای افزایش راندمان میگشتم،ممنون به دردم خورد

 45. پیمان شیرمحمدی
  1395-06-27 at 07:09
  پاسخ

  با تشکر از زحماتتون،مطالب مربوط به برای افزایش راندمان فوق العاده بود

 46. محمد مهدی چنگیزی
  1395-06-28 at 07:40
  پاسخ

  دوستان عزیز مقاله برای افزایش راندمان بهتون پیشنهاد میدم،ازدست ندید

 47. محمد امین امینی
  1395-06-28 at 18:13
  پاسخ

  کارتون حرف نداره ، ممنون

 48. جوانه رضامنش
  1395-07-03 at 13:09
  پاسخ

  مقالات مرتبط با موضوع برای افزایش راندمان بسیار جذاب بود ، خیلی خوشم اومد

 49. بیتا درگاهی
  1395-07-03 at 13:09
  پاسخ

  با تشکر از زحماتتون،مطالب مربوط به برای افزایش راندمان فوق العاده بود

 50. رهام امانی
  1395-07-05 at 08:28
  پاسخ

  آفررررررین داره کارتون

 51. فرزاد جنتی
  1395-07-10 at 20:07
  پاسخ

  نوشتن درمورد برای افزایش راندمان خیلی لازمه و خوبه که بیشتر بهش پرداخته شه،ممنونم

 52. المیرا حقانی
  1395-07-10 at 20:08
  پاسخ

  نکات کلیدی برای افزایش راندمان رو اگه به اشتراک بذارین ممنون میشم

 53. محمد امین آهنگری
  1395-07-10 at 20:08
  پاسخ

  گلچین مقالاتتون درباره برای افزایش راندمان خیلی مفیدن،مرسی از اینکه انقدر دقت به خرج میدین و مقالات رو گزینش میکنین

 54. فرزاد جعفرزاده
  1395-07-13 at 17:32
  پاسخ

  مقاله با مضمون برای افزایش راندمان اگه دارین بذارید

 55. شیرین رضامنش
  1395-08-07 at 09:35
  پاسخ

  پرداختن شما به حوزه برای افزایش راندمان باعث شده تا هرروز به دیدن سایتتون عادت کنم

 56. ثریا رفیعی
  1395-08-10 at 14:28
  پاسخ

  مرسی که انقدر خوب به موضوع برای افزایش راندمان پرداختید

 57. تارا شجاعی
  1395-08-13 at 06:24
  پاسخ

  من قسمت برای افزایش راندمان خیلی دوست دارم

 58. آدرین رفیعی
  1395-08-18 at 18:06
  پاسخ

  مقاله برای افزایش راندمان نکات کاربردی فراوانی داشت

 59. مهراب امینپور
  1395-08-21 at 11:52
  پاسخ

  مقاله مربوط به برای افزایش راندمان به دوستان پیشنهاد میکنم

 60. هوشنگ دانایی فرد
  1395-08-25 at 17:21
  پاسخ

  مقالات مرتبط با موضوع برای افزایش راندمان بسیار جذاب بود ، خیلی خوشم اومد

 61. محمد علی حسین پور
  1395-08-25 at 17:30
  پاسخ

  دستتون درد نکنه خیلی سایت مفیدی دارین

 62. عرشیا آشوری
  1395-08-26 at 04:00
  پاسخ

  لطفا یک مقاله راجع به برای افزایش راندمان بذارید

 63. پردیس علیخانی
  1395-09-15 at 05:48
  پاسخ

  ما حامی شما هستیم،همینطور قوی برید جلو

 64. علیرضا عباسپور
  1395-09-23 at 19:18
  پاسخ

  کارتون بیسته بیسته ;)))))))

 65. عبدالله علیخانی
  1395-09-25 at 00:56
  پاسخ

  مطلبتون درباره برای افزایش راندمان رو خیلی دوست داشتم

 66. شبنم صدیقی
  1395-09-30 at 18:56
  پاسخ

  نکات کلیدی برای افزایش راندمان رو اگه به اشتراک بذارین ممنون میشم

 67. ارغوان خامنه ای
  1395-11-30 at 08:31
  پاسخ

  چطوری میتونم در زمینه برای افزایش راندمان باهاتون همکاری کنم

 68. السا دباغ
  1395-12-01 at 15:20
  پاسخ

  لطفا در مورد برای افزایش راندمان هم مطلب بذارین

 69. شاهرخ توفیق
  1395-12-02 at 11:10
  پاسخ

  مطالبتون در مورد برای افزایش راندمان خیلی مفید بود

 70. شبنم بهشتی
  1395-12-02 at 19:07
  پاسخ

  همینجورادامه بدین کارتون عالیه

 71. امیرمحمد پناهیان
  1395-12-17 at 07:01
  پاسخ

  انتخاب مقالات در باب برای افزایش راندمان کارسختیه،بهتون تبریک میگم خوب از پسش براومدین

 72. روجا سبزواری
  1396-01-02 at 19:49
  پاسخ

  توجه به حوزه برای افزایش راندمان از مزیت های سایت شماست،تورو خدا همینجوری ادامه بدین

 73. رها ستاری
  1396-01-04 at 21:19
  پاسخ

  لطفا در مورد برای افزایش راندمان هم مطلب بذارین

 74. فرهام نعمت زاده
  1396-01-04 at 21:28
  پاسخ

  مرسی مقاله برای افزایش راندمان خلاقانه مطرح شده :)))

 75. عبدالله امانی
  1396-01-22 at 10:27
  پاسخ

  like دارین زیاااااااد

 76. ترانه عباسپور
  1396-01-25 at 10:38
  پاسخ

  گلچین مقالاتتون درباره برای افزایش راندمان خیلی مفیدن،مرسی از اینکه انقدر دقت به خرج میدین و مقالات رو گزینش میکنین

 77. ثنا پیوندی
  1396-01-28 at 15:06
  پاسخ

  لطفا در مورد برای افزایش راندمان هم مطلب بذارین

 78. سیاوش ساعی
  1396-01-31 at 06:30
  پاسخ

  موضوع برای افزایش راندمان رو خیلی قشنگ شفاف سازی کردین،سپاس

 79. عرشیا مرادخانی
  1396-01-31 at 06:31
  پاسخ

  خدا قوت

 80. مهرشاد پارسی
  1396-02-06 at 09:14
  پاسخ

  تصاویر انتخاب شده برای بخش برای افزایش راندمان خیلی خوش آب و رنگن،خسته نباشین

 81. شیما حسینی
  1396-02-12 at 04:30
  پاسخ

  گلچین مقالاتتون درباره برای افزایش راندمان خیلی مفیدن،مرسی از اینکه انقدر دقت به خرج میدین و مقالات رو گزینش میکنین

 82. دلارام حسین پور
  1396-02-12 at 04:30
  پاسخ

  کارتون حرف نداره ، ممنون

 83. مهراب جعفریان
  1396-03-05 at 00:02
  پاسخ

  پشتکار و تلاشتون قابل ستایش هستش،لطفا در مورد برای افزایش راندمان مقالات بیشتری بذارید

 84. جواد ایمانی
  1396-03-05 at 06:27
  پاسخ

  همینجورادامه بدین کارتون عالیه

 85. پگاه رضاپور
  1396-03-06 at 19:20
  پاسخ

  مطلب داخل سایت در مورد خیلی هوشمندانه نوشته شده

 86. بردیا فنایی
  1396-03-10 at 12:24
  پاسخ

  like دارین زیاااااااد

 87. پروین ساعی
  1396-03-13 at 03:45
  پاسخ

  کارتون حرف نداره ، ممنون

 88. شهره توفیق
  1396-03-15 at 09:05
  پاسخ

  مرسی که محتوای خوب واسمون آماده میکنین

 89. سیمین رسولی
  1396-03-18 at 17:26
  پاسخ

  مقالات در قسمت برای افزایش راندمان خیلی با جزئیات مطرح شده اند،مرسی

 90. سورنا طالقانی
  1396-03-19 at 07:24
  پاسخ

  موضوع برای افزایش راندمان رو خیلی قشنگ شفاف سازی کردین،سپاس

 91. فرزاد عصار
  1396-03-20 at 17:40
  پاسخ

  لطفا راجع به برای افزایش راندمان هم مقاله بذارید

 92. کتایون آریان پور
  1396-03-20 at 17:41
  پاسخ

  همینجورادامه بدین کارتون عالیه

 93. سرور امیرزاده
  1396-03-25 at 15:43
  پاسخ

  مطلب داخل سایت در مورد خیلی هوشمندانه نوشته شده

 94. شراره عارفی
  1396-03-31 at 14:51
  پاسخ

  لطف میکنین اگر تعداد مقالات درباره برای افزایش راندمان رو بیشتر کنین

 95. السا تهرانی
  1396-04-01 at 08:20
  پاسخ

  مرسی مقاله برای افزایش راندمان خلاقانه مطرح شده :)))

 96. بهروز میرباقری
  1396-04-01 at 14:29
  پاسخ

  موضوع برای افزایش راندمان رو خیلی قشنگ شفاف سازی کردین،سپاس

 97. آراد خرم آبادی
  1396-04-06 at 07:01
  پاسخ

  تعداد مقالات در حوزه برای افزایش راندمان رو بیشتر کنید

 98. تیبا بهبهانی
  1396-04-09 at 08:50
  پاسخ

  مقالات در قسمت برای افزایش راندمان خیلی با جزئیات مطرح شده اند،مرسی

 99. پوران آهنگری
  1396-04-09 at 08:53
  پاسخ

  چرا به حوزه برای افزایش راندمان کمتر توجه کرده اید؟من به شدت به مطالبی با حوزه نیاز دارم

 100. احسان صدیقی
  1396-04-09 at 09:20
  پاسخ

  لطف میکنین اگر تعداد مقالات درباره برای افزایش راندمان رو بیشتر کنین

 101. یاسمن طبیب زاده
  1396-04-14 at 20:14
  پاسخ

  خوبه که به کاربردی بودن مطالبتون توجه میکنید،لذت میبریم از دنبال کردنتون

 102. شهناز صدیق
  1396-04-15 at 11:29
  پاسخ

  دستتون درد نکنه خیلی سایت مفیدی دارین

 103. ستایش خاموشی
  1396-04-30 at 12:46
  پاسخ

  همینجورادامه بدین کارتون عالیه

 104. هومن مقدمی
  1396-04-31 at 17:26
  پاسخ

  میشه مقاله با موضوعات برای افزایش راندمان هم بذارید

 105. فرهاد علی آبادی
  1396-05-02 at 08:27
  پاسخ

  مقاله با مضمون برای افزایش راندمان اگه دارین بذارید

 106. صبا وکیلی
  1396-05-07 at 05:50
  پاسخ

  محوریت سایت با موضوع برای افزایش راندمان خیلی کاربردیه،مرسی

 107. تابان میلادی
  1396-05-10 at 07:23
  پاسخ

  ما حامی شما هستیم،همینطور قوی برید جلو

 108. شبنم خاموشیان
  1396-05-10 at 07:24
  پاسخ

  مرسی که انقدر خوب به موضوع برای افزایش راندمان پرداختید

 109. بیتا جهانگیری
  1396-05-11 at 20:41
  پاسخ

  آفررررررین داره کارتون

 110. حامد نعمت زاده
  1396-05-17 at 12:49
  پاسخ

  عنوان مقاله ها در قسمت برای افزایش راندمان خیلی باحالن

 111. بهسا حسین زاده
  1396-05-19 at 19:51
  پاسخ

  مقاله با مضمون برای افزایش راندمان اگه دارین بذارید

 112. پارسا جعفری
  1396-05-21 at 11:27
  پاسخ

  لطفا راجع به برای افزایش راندمان هم مقاله بذارید

 113. زهره حسین زاده
  1396-05-22 at 07:07
  پاسخ

  مرسی مقاله برای افزایش راندمان خلاقانه مطرح شده :)))

 114. الهام خوئینی ها
  1396-05-24 at 05:33
  پاسخ

  خدا قوت

 115. مجتبی طبیب زاده
  1396-05-25 at 05:22
  پاسخ

  تصاویر انتخاب شده برای بخش برای افزایش راندمان خیلی خوش آب و رنگن،خسته نباشین

 116. شهرزاد میرباقری
  1396-05-25 at 06:30
  پاسخ

  مدتها دنبال مقاله ای خوب در حوزه برای افزایش راندمان میگشتم،ممنون به دردم خورد

 117. کامران شایانی
  1396-05-25 at 08:48
  پاسخ

  خدا قوت

 118. پیمان پایدار
  1396-05-26 at 06:45
  پاسخ

  مقاله برای افزایش راندمان اگر نکات جزئی تری رو قید کنین بهتره

 119. تارا طالب زاده
  1396-05-29 at 03:43
  پاسخ

  خیلی به کارم اومد این مطلبتون،مرسی

 120. ارسان محمدی
  1396-06-06 at 13:30
  پاسخ

  آفررررررین داره کارتون

 121. ساسان علینژاد
  1396-06-15 at 07:12
  پاسخ

  واقعا از خوندن مقاله برای افزایش راندمان لذت بردم،دستتون درد نکنه

 122. ارغوان پایدار
  1396-06-18 at 15:10
  پاسخ

  نکات کلیدی برای افزایش راندمان رو اگه به اشتراک بذارین ممنون میشم

 123. الینا حقانی
  1396-06-19 at 18:56
  پاسخ

  مقالتونو در مورد برای افزایش راندمان خوندم فوق العاده بود

 124. سارا باهنر
  1396-06-21 at 15:30
  پاسخ

  میشه مقاله با موضوعات برای افزایش راندمان هم بذارید

 125. کاوه سیف زاده
  1396-06-23 at 22:21
  پاسخ

  خدا قوت

 126. تیبا علی پور
  1396-06-27 at 09:51
  پاسخ

  موضوع برای افزایش راندمان رو خیلی قشنگ شفاف سازی کردین،سپاس

 127. چکاوک پناهی
  1396-07-07 at 01:20
  پاسخ

  واقعا از خوندن مقاله برای افزایش راندمان لذت بردم،دستتون درد نکنه

 128. رها آهنگری
  1396-07-08 at 11:34
  پاسخ

  مقالات مرتبط با موضوع برای افزایش راندمان بسیار جذاب بود ، خیلی خوشم اومد

 129. شیرین سراج
  1396-07-11 at 05:58
  پاسخ

  مرسی که انقدر خوب به موضوع برای افزایش راندمان پرداختید

 130. مهراب مطهری
  1396-07-15 at 07:01
  پاسخ

  مقاله در مورد برای افزایش راندمان کم دارید لطفا بیشتر بذارین

 131. حلیا علینژاد
  1396-07-15 at 07:02
  پاسخ

  ذکاوتتون درمورد نوشتن مقاله در زمینه برای افزایش راندمان بسیار هوشمندانه بود

 132. پرهام ظریف
  1396-07-20 at 22:17
  پاسخ

  مقاله برای افزایش راندمان نکات کاربردی فراوانی داشت

 133. اصغر خیابانی
  1396-07-22 at 08:01
  پاسخ

  توجه به حوزه برای افزایش راندمان از مزیت های سایت شماست،تورو خدا همینجوری ادامه بدین

 134. بهسا دهقان
  1396-07-24 at 12:38
  پاسخ

  چطوری میتونم در زمینه برای افزایش راندمان باهاتون همکاری کنم

 135. هادی شایانی
  1396-07-24 at 12:39
  پاسخ

  لطفا در مورد برای افزایش راندمان هم مطلب بذارین

 136. شهره عنایتی
  1396-07-30 at 14:38
  پاسخ

  انتخاب مقالات در باب برای افزایش راندمان کارسختیه،بهتون تبریک میگم خوب از پسش براومدین

 137. طاها عبدالملکی
  1396-08-01 at 23:00
  پاسخ

  موضوع برای افزایش راندمان رو خیلی قشنگ شفاف سازی کردین،سپاس

 138. محمد مهدی پیوندی
  1396-08-05 at 18:36
  پاسخ

  مقاله مربوط به برای افزایش راندمان به دوستان پیشنهاد میکنم

 139. تابان زهرایی
  1396-08-06 at 18:47
  پاسخ

  مرسی از اینکه به موضوع پرداختید چون واقعا پر مخاطبه

 140. پویا مقدم
  1396-08-06 at 18:47
  پاسخ

  مقالتونو در مورد برای افزایش راندمان خوندم فوق العاده بود

 141. شبنم داودی
  1396-08-06 at 18:47
  پاسخ

  مقالاتی با موضوع برای افزایش راندمان تعدادشان کم است لطفا بیشترشان کنید

 142. مهراب صدیق
  1396-08-10 at 12:36
  پاسخ

  نوشتن درمورد برای افزایش راندمان خیلی لازمه و خوبه که بیشتر بهش پرداخته شه،ممنونم

 143. صفا جهانی
  1396-08-11 at 05:19
  پاسخ

  قوی شروع کردین لطفا تا آخرهم همینطور بمونید

 144. میلاد عراقی
  1396-08-15 at 16:15
  پاسخ

  مطالب شما در زمینه برای افزایش راندمان کارآمد بود خیلی توی کارم ازش استفاده کردم

 145. پوریا آریان پور
  1396-08-15 at 18:52
  پاسخ

  نکات کلیدی برای افزایش راندمان رو اگه به اشتراک بذارین ممنون میشم

 146. پژمان هدایتی
  1396-08-20 at 08:01
  پاسخ

  دستتون درد نکنه خیلی سایت مفیدی دارین

 147. سامان شاملو
  1396-08-20 at 17:55
  پاسخ

  همینجورادامه بدین کارتون عالیه

 148. دلناز عاشوری
  1396-08-23 at 11:37
  پاسخ

  مقاله با مضمون برای افزایش راندمان اگه دارین بذارید

 149. شبنم عنایتی
  1396-08-25 at 11:30
  پاسخ

  واقعا از خوندن مقاله برای افزایش راندمان لذت بردم،دستتون درد نکنه

 150. شهداد قانونی
  1396-08-26 at 19:03
  پاسخ

  تعداد مقالات در حوزه برای افزایش راندمان رو بیشتر کنید

 151. شبنم ملایری
  1396-08-28 at 10:12
  پاسخ

  چرا به حوزه برای افزایش راندمان کمتر توجه کرده اید؟من به شدت به مطالبی با حوزه نیاز دارم

 152. سپهر سبزواری
  1396-09-01 at 10:31
  پاسخ

  کارتون حرف نداره ، ممنون

 153. بنفشه فرجی
  1396-09-04 at 15:35
  پاسخ

  پشتکار و تلاشتون قابل ستایش هستش،لطفا در مورد برای افزایش راندمان مقالات بیشتری بذارید

 154. پرنیان ذاکری
  1396-09-05 at 14:23
  پاسخ

  همینجورادامه بدین کارتون عالیه

 155. ثریا خامنه ای
  1396-09-11 at 08:39
  پاسخ

  چرا به حوزه برای افزایش راندمان کمتر توجه کرده اید؟من به شدت به مطالبی با حوزه نیاز دارم

 156. آدرین جهانی
  1396-09-15 at 06:35
  پاسخ

  تعداد مقالات در حوزه برای افزایش راندمان رو بیشتر کنید

 157. به گل آشنا
  1396-09-15 at 21:01
  پاسخ

  محوریت سایت با موضوع برای افزایش راندمان خیلی کاربردیه،مرسی

 158. شراره حکیمی
  1396-09-24 at 14:33
  پاسخ

  لطفا راجع به برای افزایش راندمان هم مقاله بذارید

 159. ایلیا رفیعی
  1396-09-24 at 16:55
  پاسخ

  پرداختن شما به حوزه برای افزایش راندمان باعث شده تا هرروز به دیدن سایتتون عادت کنم

 160. پروین کردبچه
  1396-09-25 at 21:54
  پاسخ

  مقالات مرتبط با موضوع برای افزایش راندمان بسیار جذاب بود ، خیلی خوشم اومد

 161. شکیبا خرم آبادی
  1396-09-26 at 15:49
  پاسخ

  درست همون چیزی که مدتها دنبالش بودم ;))) ;))) ;)))

 162. بهروز شریفیان
  1396-09-26 at 16:02
  پاسخ

  مرسی مقاله برای افزایش راندمان خلاقانه مطرح شده :)))

 163. زهرا حسینی
  1396-09-26 at 16:03
  پاسخ

  مقالاتی با موضوع برای افزایش راندمان تعدادشان کم است لطفا بیشترشان کنید

 164. شهناز پایور
  1396-09-28 at 21:43
  پاسخ

  با تشکر از زحماتتون،مطالب مربوط به برای افزایش راندمان فوق العاده بود

 165. بنفشه رضایی
  1396-10-07 at 12:53
  پاسخ

  مررررررررررررررررسی :)))))))

 166. پرستو بختیار
  1396-10-16 at 07:20
  پاسخ

  مررررررررررررررررسی :)))))))

 167. پژمان مقدم
  1396-10-19 at 15:01
  پاسخ

  مطلب داخل سایت در مورد خیلی هوشمندانه نوشته شده

 168. احسان گنجی
  1396-10-19 at 16:05
  پاسخ

  مرسی از مقاله خوبتون درباره برای افزایش راندمان

 169. آرزو سراج
  1396-10-19 at 20:10
  پاسخ

  قوی شروع کردین لطفا تا آخرهم همینطور بمونید

 170. پروین رضاپور
  1396-10-20 at 05:45
  پاسخ

  وای خدای من ، مقاله برای افزایش راندمان بی نظیر بود

 171. هوتن سراج
  1396-10-21 at 08:06
  پاسخ

  خوبه که به کاربردی بودن مطالبتون توجه میکنید،لذت میبریم از دنبال کردنتون

 172. بهرام هاشمی
  1396-10-21 at 09:44
  پاسخ

  خیلی به کارم اومد این مطلبتون،مرسی

 173. عابد پارسی
  1396-10-22 at 05:44
  پاسخ

  همه چیز عالی،خسته نباشین

 174. رضا آشوری
  1396-10-22 at 13:17
  پاسخ

  همینجورادامه بدین کارتون عالیه

 175. چکاوک طبیب زاده
  1396-10-22 at 13:36
  پاسخ

  پست شما با عنوان برای افزایش راندمان برام خیلی جذاب بود ، مچکرم

 176. شهناز ضرغامی
  1396-10-22 at 13:39
  پاسخ

  مطالبتون در مورد برای افزایش راندمان خیلی مفید بود

 177. پژمان سبزواری
  1396-10-29 at 12:42
  پاسخ

  تعداد مقالات در حوزه برای افزایش راندمان رو بیشتر کنید

 178. ترمه فاطمی
  1396-10-30 at 19:08
  پاسخ

  عنوان مقاله ها در قسمت برای افزایش راندمان خیلی باحالن

 179. هوشنگ امیرزاده
  1396-11-06 at 09:58
  پاسخ

  همینجورادامه بدین کارتون عالیه

 180. پونه آهنگری
  1396-11-11 at 12:34
  پاسخ

  مقالاتی با موضوع برای افزایش راندمان تعدادشان کم است لطفا بیشترشان کنید

 181. مازیار ضرغامی
  1396-11-17 at 16:16
  پاسخ

  مقالاتی با موضوع برای افزایش راندمان تعدادشان کم است لطفا بیشترشان کنید

 182. پونه حسابی
  1396-11-27 at 14:25
  پاسخ

  مرسی که انقدر خوب به موضوع برای افزایش راندمان پرداختید

 183. پرگل شیرمحمدی
  1396-11-28 at 10:53
  پاسخ

  حیف که زودتر از این با سایتتون اشنا نشدم :((( مرسی شما خیلی خوبین

 184. میلاد روحانی
  1396-11-30 at 21:11
  پاسخ

  نکات کلیدی برای افزایش راندمان رو اگه به اشتراک بذارین ممنون میشم

 185. مهیار ذاکری
  1396-12-05 at 14:57
  پاسخ

  گلچین مقالاتتون درباره برای افزایش راندمان خیلی مفیدن،مرسی از اینکه انقدر دقت به خرج میدین و مقالات رو گزینش میکنین

 186. هلیا عارفی
  1396-12-07 at 12:10
  پاسخ

  مرسی که انقدر خوب به موضوع برای افزایش راندمان پرداختید

 187. هوتن حکیمی
  1396-12-11 at 21:21
  پاسخ

  کارتون حرف نداره ، ممنون

 188. حبیب الله علی آبادی
  1396-12-13 at 05:14
  پاسخ

  مقالاتی با موضوع برای افزایش راندمان تعدادشان کم است لطفا بیشترشان کنید

 189. ایلیا قهرمانیان
  1396-12-15 at 13:49
  پاسخ

  مرسی از مقاله خوبتون درباره برای افزایش راندمان

 190. ارغوان کرمانی
  1396-12-17 at 16:17
  پاسخ

  مطلب داخل سایت در مورد خیلی هوشمندانه نوشته شده

 191. بهروز نعمت زاده
  1396-12-17 at 16:21
  پاسخ

  مقاله در مورد برای افزایش راندمان کم دارید لطفا بیشتر بذارین

 192. مهراب امانی
  1396-12-19 at 09:54
  پاسخ

  مرسی که محتوای خوب واسمون آماده میکنین

 193. افسون ظریف
  1396-12-20 at 11:10
  پاسخ

  لطف میکنین اگر تعداد مقالات درباره برای افزایش راندمان رو بیشتر کنین

 194. مهراب یاحقی
  1396-12-20 at 16:44
  پاسخ

  مقاله مربوط به برای افزایش راندمان به دوستان پیشنهاد میکنم

 195. جعفر چاوشی
  1396-12-24 at 13:46
  پاسخ

  مقاله برای افزایش راندمان نکات کاربردی فراوانی داشت

 196. بهناز کردبچه
  1396-12-25 at 11:27
  پاسخ

  واقعا از خوندن مقاله برای افزایش راندمان لذت بردم،دستتون درد نکنه

 197. علی دانایی فرد
  1396-12-25 at 11:27
  پاسخ

  مقاله برای افزایش راندمان اگر نکات جزئی تری رو قید کنین بهتره

 198. پیمانه رفیعی
  1396-12-25 at 23:39
  پاسخ

  دوستان عزیز مقاله برای افزایش راندمان بهتون پیشنهاد میدم،ازدست ندید

 199. الناز رفیعی
  1397-01-09 at 10:49
  پاسخ

  مدتها دنبال مقاله ای خوب در حوزه برای افزایش راندمان میگشتم،ممنون به دردم خورد

 200. رها شیخ الاسلامی
  1397-01-26 at 20:04
  پاسخ

  با تشکر از زحماتتون،مطالب مربوط به برای افزایش راندمان فوق العاده بود

 201. سیاوش بنایی
  1397-02-09 at 13:07
  پاسخ

  تعداد مقالات در حوزه برای افزایش راندمان رو بیشتر کنید

 202. میلاد خمئینی
  1397-02-09 at 13:28
  پاسخ

  آفررررررین داره کارتون

 203. سیروان محمدنژاد
  1397-02-22 at 21:26
  پاسخ

  بینطیر و بی رقیب

 204. آرام داودی
  1397-02-31 at 21:07
  پاسخ

  آفررررررین داره کارتون

 205. ژانیا خاموشی
  1397-03-22 at 10:43
  پاسخ

  ذکاوتتون درمورد نوشتن مقاله در زمینه برای افزایش راندمان بسیار هوشمندانه بود

 206. سیمین اعتماد
  1397-04-13 at 03:15
  پاسخ

  تصاویر انتخاب شده برای بخش برای افزایش راندمان خیلی خوش آب و رنگن،خسته نباشین

 207. پرهام چنگیزی
  1397-04-13 at 03:18
  پاسخ

  همه چیز عالی،خسته نباشین

 208. الینا محمدنژاد
  1397-04-19 at 12:50
  پاسخ

  مقالات مرتبط با موضوع برای افزایش راندمان بسیار جذاب بود ، خیلی خوشم اومد

 209. ارشیا شریف
  1397-04-20 at 19:48
  پاسخ

  موضوع برای افزایش راندمان رو خیلی قشنگ شفاف سازی کردین،سپاس

 210. تارا کریمی
  1397-04-21 at 12:50
  پاسخ

  مقاله برای افزایش راندمان اگر نکات جزئی تری رو قید کنین بهتره

 211. ارغوان امینی
  1397-04-31 at 06:00
  پاسخ

  مدتها دنبال مقاله ای خوب در حوزه برای افزایش راندمان میگشتم،ممنون به دردم خورد

 212. حسین محمدزاده
  1397-05-09 at 16:27
  پاسخ

  بینطیر و بی رقیب

 213. سیروس حکیمی
  1397-05-10 at 06:33
  پاسخ

  مقالاتی با موضوع برای افزایش راندمان تعدادشان کم است لطفا بیشترشان کنید

 214. پگاه سراج
  1397-05-12 at 16:51
  پاسخ

  نوشتن درمورد برای افزایش راندمان خیلی لازمه و خوبه که بیشتر بهش پرداخته شه،ممنونم

 215. مازیار شریفیان
  1397-05-15 at 07:48
  پاسخ

  مطالبتون در مورد برای افزایش راندمان خیلی مفید بود

 216. مجتبی حسین نژاد
  1397-06-05 at 13:49
  پاسخ

  تصاویر انتخاب شده برای بخش برای افزایش راندمان خیلی خوش آب و رنگن،خسته نباشین

 217. کیان محمدپور
  1397-06-06 at 18:01
  پاسخ

  حیف که زودتر از این با سایتتون اشنا نشدم :((( مرسی شما خیلی خوبین

 218. مانی امیری
  1397-06-10 at 06:00
  پاسخ

  مقاله در مورد برای افزایش راندمان کم دارید لطفا بیشتر بذارین

 219. ماهان نعمت زاده
  1397-06-11 at 06:48
  پاسخ

  مررررررررررررررررسی :)))))))

 220. ثریا ترکاشوند
  1397-06-12 at 12:39
  پاسخ

  دوستان عزیز مقاله برای افزایش راندمان بهتون پیشنهاد میدم،ازدست ندید

 221. ماهان زارع
  1397-06-18 at 09:42
  پاسخ

  مرسی که محتوای خوب واسمون آماده میکنین

 222. ژیلا کرمانی
  1397-06-26 at 22:42
  پاسخ

  like دارین زیاااااااد

 223. کیمیا خاتمی
  1397-06-31 at 16:51
  پاسخ

  چطوری میتونم در زمینه برای افزایش راندمان باهاتون همکاری کنم

 224. علی راسخ
  1397-06-31 at 16:51
  پاسخ

  خدا قوت

 225. چکاوک صانعی
  1397-07-07 at 06:22
  پاسخ

  لطف میکنین اگر تعداد مقالات درباره برای افزایش راندمان رو بیشتر کنین

 226. رژان فرجی
  1397-07-14 at 04:21
  پاسخ

  درست همون چیزی که مدتها دنبالش بودم ;))) ;))) ;)))

 227. چکاوک دهقان
  1397-07-15 at 01:56
  پاسخ

  مدتها دنبال مقاله ای خوب در حوزه برای افزایش راندمان میگشتم،ممنون به دردم خورد

 228. مهیار محمدپور
  1397-07-19 at 08:02
  پاسخ

  پست شما با عنوان برای افزایش راندمان برام خیلی جذاب بود ، مچکرم

 229. سیاوش خوئینی ها
  1397-07-19 at 13:41
  پاسخ

  دوستان عزیز مقاله برای افزایش راندمان بهتون پیشنهاد میدم،ازدست ندید

 230. بنفشه مقدمی
  1397-07-26 at 05:08
  پاسخ

  مطلب داخل سایت در مورد خیلی هوشمندانه نوشته شده

 231. سینا امانی
  1397-08-09 at 01:53
  پاسخ

  ذکاوتتون درمورد نوشتن مقاله در زمینه برای افزایش راندمان بسیار هوشمندانه بود

 232. فریبا بهبهانی
  1397-08-09 at 19:08
  پاسخ

  مرسی مقاله برای افزایش راندمان خلاقانه مطرح شده :)))

 233. الیکا دستغیب
  1397-08-24 at 13:03
  پاسخ

  قوی شروع کردین لطفا تا آخرهم همینطور بمونید

 234. پیمانه پرهامی
  1397-08-28 at 05:15
  پاسخ

  لطف میکنین اگر تعداد مقالات درباره برای افزایش راندمان رو بیشتر کنین

 235. داریوش مقدم
  1397-08-28 at 05:15
  پاسخ

  خدا قوت

 236. محمد علی رضانژاد
  1397-08-28 at 05:15
  پاسخ

  لطف میکنین اگر تعداد مقالات درباره برای افزایش راندمان رو بیشتر کنین

 237. الناز پرهامی
  1397-09-09 at 13:08
  پاسخ

  مرسی که انقدر خوب به موضوع برای افزایش راندمان پرداختید

 238. میلاد پیوندی
  1397-09-13 at 21:17
  پاسخ

  درست همون چیزی که مدتها دنبالش بودم ;))) ;))) ;)))

 239. سیاوش میلادی
  1397-09-13 at 21:20
  پاسخ

  پست شما با عنوان برای افزایش راندمان برام خیلی جذاب بود ، مچکرم

 240. فرهاد عالی
  1397-09-16 at 20:26
  پاسخ

  محوریت سایت با موضوع برای افزایش راندمان خیلی کاربردیه،مرسی

 241. کیمیا عالی
  1397-10-03 at 21:02
  پاسخ

  پرداختن شما به حوزه برای افزایش راندمان باعث شده تا هرروز به دیدن سایتتون عادت کنم

 242. ستایش علیزاده
  1397-10-26 at 07:11
  پاسخ

  واقعا از خوندن مقاله برای افزایش راندمان لذت بردم،دستتون درد نکنه

 243. کیمیا رسولی
  1397-10-30 at 05:36
  پاسخ

  مقاله برای افزایش راندمان نکات کاربردی فراوانی داشت

 244. آرش رضایی
  1397-11-04 at 22:42
  پاسخ

  موفق باشین واقعا تلاش شما در این حوزه ستودنیه

 245. پارمیس جهانگیری
  1397-11-04 at 22:45
  پاسخ

  مقالتونو در مورد برای افزایش راندمان خوندم فوق العاده بود

 246. آراد مرادخانی
  1397-11-13 at 23:47
  پاسخ

  آفررررررین داره کارتون

 247. الهه خدایی
  1397-11-24 at 10:38
  پاسخ

  چرا به حوزه برای افزایش راندمان کمتر توجه کرده اید؟من به شدت به مطالبی با حوزه نیاز دارم

 248. هلیا عباسپور
  1398-01-04 at 08:25
  پاسخ

  لطفا راجع به برای افزایش راندمان هم مقاله بذارید

 249. اشکان رهنما
  1398-01-04 at 08:31
  پاسخ

  واقعا از خوندن مقاله برای افزایش راندمان لذت بردم،دستتون درد نکنه

 250. هستی ترکان
  1398-01-30 at 13:50
  پاسخ

  مرسی از مقاله خوبتون درباره برای افزایش راندمان

 251. الینا دانایی فرد
  1398-02-27 at 06:16
  پاسخ

  مقاله برای افزایش راندمان اگر نکات جزئی تری رو قید کنین بهتره

 252. پروانه جنتی
  1398-03-04 at 10:00
  پاسخ

  چطوری میتونم در زمینه برای افزایش راندمان باهاتون همکاری کنم

 253. ترمه رضاپور
  1398-03-31 at 09:44
  پاسخ

  مرسی که محتوای خوب واسمون آماده میکنین

 254. شبنم سیف
  1398-04-23 at 12:34
  پاسخ

  لطفا به موضوع برای افزایش راندمان هم توجه بیشتری کنید

 255. بهاره خاموشی
  1398-04-31 at 17:54
  پاسخ

  موفق باشین واقعا تلاش شما در این حوزه ستودنیه

 256. شهرزاد ضایطی
  1398-05-14 at 07:11
  پاسخ

  انتخاب مقالات در باب برای افزایش راندمان کارسختیه،بهتون تبریک میگم خوب از پسش براومدین

 257. عابد کردبچه
  1398-05-14 at 07:11
  پاسخ

  مطالب شما در زمینه برای افزایش راندمان کارآمد بود خیلی توی کارم ازش استفاده کردم

 258. آرمین توکلیان
  1398-05-14 at 07:11
  پاسخ

  میشه مقاله با موضوعات برای افزایش راندمان هم بذارید

 259. الناز کیانمهر
  1398-05-15 at 02:28
  پاسخ

  توجه به حوزه برای افزایش راندمان از مزیت های سایت شماست،تورو خدا همینجوری ادامه بدین

 260. بنفشه شاه حسینی
  1398-05-19 at 13:04
  پاسخ

  چرا به حوزه برای افزایش راندمان کمتر توجه کرده اید؟من به شدت به مطالبی با حوزه نیاز دارم

 261. مازیار شیرازی
  1398-05-20 at 04:35
  پاسخ

  مرسی که انقدر خوب به موضوع برای افزایش راندمان پرداختید

 262. المیرا کلباسی
  1398-06-10 at 11:34
  پاسخ

  ممنونم که به موضوع برای افزایش راندمان پرداختید خیلی مفید بود

 263. سیروس تهرانی
  1398-09-11 at 20:30
  پاسخ

  میشه مقاله با موضوعات برای افزایش راندمان هم بذارید

 264. محمد رضا پرهامی
  1398-09-11 at 20:32
  پاسخ

  کارتون بیسته بیسته ;)))))))

 265. نسترن ترکان
  1398-10-28 at 19:04
  پاسخ

  درست همون چیزی که مدتها دنبالش بودم ;))) ;))) ;)))

 266. بهزاد خاتمی
  1398-12-21 at 17:28
  پاسخ

  لطفا به موضوع برای افزایش راندمان هم توجه بیشتری کنید

 267. رامش کردی
  1399-01-02 at 08:19
  پاسخ

  قوی شروع کردین لطفا تا آخرهم همینطور بمونید

 268. سودابه خاموشیان
  1399-03-05 at 06:42
  پاسخ

  تعداد مقالات در حوزه برای افزایش راندمان رو بیشتر کنید

 269. بهناز شایانی
  1399-03-28 at 15:11
  پاسخ

  من قسمت برای افزایش راندمان خیلی دوست دارم

 270. الهه مطهری
  1399-04-17 at 17:14
  پاسخ

  مطالبتون در مورد برای افزایش راندمان خیلی مفید بود

 271. پارمیس صفوی
  1399-05-18 at 17:42
  پاسخ

  حیف که زودتر از این با سایتتون اشنا نشدم :((( مرسی شما خیلی خوبین

 272. عرشیا داودی
  1399-05-18 at 17:54
  پاسخ

  دستتون درد نکنه خیلی سایت مفیدی دارین

دیدگاهتان را بنویسید:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.