صرف 18 دقیقه برای افزایش راندمان کافیست !

برای افزایش راندمان

راندمان را بالا ببریم؟! چگونه؟!صرف 18 دقیقه برای افزایش راندمان کافیست .هر روزمان را با دانستن این واقعیت که نمی‎توانیم همه کارهایمان را به سرانجام برسانیم شروع می‎کنیم.
چطور می‌توانیم با وجود تمام موانع غیرمنتظره و حوادث غیرمترقبه روزانه روی انجام چند کار مهم تمرکز کنیم؟
مهم این است که روز خود را ساعت به ساعت مدیریت کنید. اجازه ندهید که ساعت‏‌ها شما را مدیریت کنند.
برای افزایش راندمان کافیست :هر روز برای خودتان ۱۸ دقیقه کنار بگذارید و ۸ ساعت زمان کاری‌تان را مدیریت بکنید.
برای افزایش راندمان اول، ۵ دقیقه تنظیم برنامه‎ روز: قبل از شروع کار و روشن‌کردن کامپیوتر، روی یک تکه کاغذ سفید بنویسید چه کارهایی باید انجام دهید تا روز موفقی داشته باشید. سعی کنید مهم‌ترین و سخت‌ترین کارها را اول انجام دهید.
برای افزایش راندمان دوم، یک دقیقه هر یک ساعت یک‌بار: یک نفس عمیق بکشید. نگاهی به فهرست بیندازید و از خودتان بپرسید که آیا در یک ساعت گذشته بازدهی خوبی داشته‎اید. ببینید که در یک ساعت بعدی چه کاری را انجام می‎دهید.
برای افزایش راندمان سوم، ۵ دقیقه بررسی: کامپیوترتان را خاموش کنید و بررسی کنید که در طول روز چه کارهایی انجام داده‌اید. کدام مفید بود؟ کجا تمرکز کردید؟ چه چیزی یاد گرفتید؟
مهم این است که همین روش را هر روز تکرار ‎کنید. باید مثل مسواک زدن به آیین روزانه‌تان تبدیل شود.
اگر شما آگاهانه و عاقلانه انتخاب کنید که کجا باید تمرکز کنید و مدام به خود یادآوری کنید که باید تمرکز کنید، متمرکز هم خواهید ماند؛ به همین سادگی!

دیروز را با برنامه مشخص خوبی شروع کردم. وقتی وارد شرکت شدم تقریبا می‎دانستم که امروز قرار است چه کارهایی را انجام دهم. روی صندلی نشستم و کامپیوتر را روشن کردم تا ایمیل‎ چک کنم. دو ساعت که گذشت، بعد از پادرمیانی در چندین دعوای در شرف وقوع، حل کردن مشکلات دیگران و رسیدگی به بقیه مشکلات و مسائلی که از طریق کامپیوتر یا تلفن با من در میان گذاشته می‎شد، به سختی می‌‏توانستم به یاد بیاورم که صبح، قبل از روشن کردن کامپیوترم قرار بود چه کارهایی را انجام بدهم. غافلگیر شده بودم و از من انتظار می‎رود که باید این موضوع را پیش بینی می کردم و آمادگی بهتری می‎داشتم.

وقتی که می‎خواهم مبحث مدیریت زمان را آموزش بدهم، همواره جلسه را با این سوال شروع می کنم: چند نفر از شما زیادی وقت خالی دارید و کاری برای پر کردن وقت‌تان ندارید؟ در ده سال گذشته تا به حال حتی یک نفر هم دستش را بلند نکرده است.

این یعنی ما هر روزمان را با دانستن این واقعیت که نمی‎توانیم همه کارهایمان را به سرانجام برسانیم شروع می‎کنیم. بنابراین دانستن دقیق این‎که چطور وقت‌مان را صرف می‎کنیم یک تصمیم راهبردی مهم است و به همین دلیل هم ایده ایجاد یک لیست از کارهایی که باید انجام بدهیم و کارهایی که باید از انجامشان چشم‎پوشی کنیم، یک ایده خوب است. سخت‌ترین کار متمرکز کردن توجه خودمان به کار است.

اما حتی با داشتن تمام فهرست‌هایی که می‌نویسم، چالش همیشگی اجرای آن‎ها است. شما چطور می‎توانید با وجود تمام مداخلات و موانع به یک برنامه زمانی متعهد باشید؟ چگونه می‎توانید فقط بر روی چند کار مهم تمرکز کنید در حالی‌که کارهای متعددی در طول روز پیش می‎آید که به توجه و رسیدگی شما نیاز دارند؟

ما نیازمند یک ترفند هستیم.

جک لالان مربی تناسب اندام، در پیدا کردن ترفندها خبره است. او به خاطر شنا با دست‌های بسته به طول یک و نیم کیلومتر و بعد ادامه شنا در حالی‎ که قایقی مملو از جمعیت را به دنبال خودش می‎کشید، شهرت دارد. اما او بیشتر از یک شعبده باز است. او تعداد زیادی ماشین‎های ورزشی مختلف مانند ماشین‎هایی که با قرقره کار می‎کنند و یا آن‌‎هایی که امکان انتخاب وزنه را دارند، اختراع کرده است که در تمام باشگاه‎های ورزشی در سرتاسر دنیا یافت می‎شوند. برنامه او با نام «برنامه جک لالان» طولانی‎ترین برنامه ورزش و تندرستی تلویزیون به مدت سی و چهار سال بود.

اما هیچ‎کدام از این موارد باعث نشد من تحت تاثیر او قرار بگیرم و او را ستایش کنم. او تنها یک ترفند دارد که به نظرم راز واقعی قدرت است: برای خودش رسوم منظم و آیین‌های روزانه‌ای را تعریف کرده است.

او تا سن نود و چهار سالگی روز خود را با ورزش کردن به مدت دو ساعت شروع می‌کرد. نود دقیقه وزنه بلند کردن و سی دقیقه شنا یا پیاده‌روی. هر روز صبح. باید این تمرین را انجام بدهد تا به هدف خود برسد؛ او می‎خواست در روز تولد نود و پنج سالگی‎اش از ساحل کالیفرنیا تا جزیره سانتا کاتالینا را به مسافت سی و دو کیلومتر شنا کند. او هم‎چنین یک شعار محبوب داشت «من نمی‌توانم بمیرم، مرگ تصور مَردم را از من خراب می‎کند»

بنابراین او به طور مداوم و آگاهانه برای رسیدن به اهدافش کار و تمرین می‎کرد و هر روز همان برنامه را تکرار می‌کرد. به تناسب اندام و تندرستی خودش اهمیت می‎داد و آن را به جزیی از برنامه روزانه‎اش تبدیل کرده بود.

مدیریت زمان برای ما نیز باید به صورت یک رسم آیینی دربیاید و نباید فقط به صورت یک فهرست از کارها و یا یک حس مبهم از اولویت‌های ما باشد که به هیچ‌وجه مستمر و آگاهانه نیست. مدیریت زمان باید یک فرایند مستمر باشد که ما از آن پیروی می‌کنیم تا تمرکزمان را بر روی اولویت‎ها در طول روز نگه داریم.

من فکر می‎کنم ما می‎توانیم این کار را در طول یک روز کاری هشت ساعته، در سه مرحله که تنها کمتر از هیجده دقیقه وقت می‌گیرد، انجام دهیم.

برای افزایش راندمان کافیست :مرحله اول (پنج دقیقه) تنظیم برنامه‎ای برای آن روز:

قبل از روشن کردن کامپیوترتان، یک تکه کاغذ سفید جلوی‌تان بگذارید و تصمیم‎گیری کنید که لازمه داشتن روزی موفق انجام دادن چه کارهایی است. انجام چه کاری شما را به رسیدن به اهدافتان نزدیک‌تر می‎کند و به شما اجازه می‎دهد در پایان روز با احساس مفید و موفق بودن شرکت را ترک کنید. همه این موارد را یادداشت کنید.

خوب، حالا کار مهم‎تر این است که تقویم کاری روزانه خودتان را باز کنید و تلاش کنید این موارد و کارهای یادداشت شده را به گونه‎ای در آن بگنجانید که مهم‎ترین و سخت‎ترین کارها در ابتدای روز کاری شما قرار بگیرند. و با گفتن ابتدای روز کاری منظورم این است که در صورت امکان، حتی قبل از چک کردن ایمیل‎هایتان آن کارها را باید انجام بدهید. اگر تمام موارد نوشته شده در فهرست، در برنامه روزانه شما نمی‎گنجد، فهرست را اولویت‎بندی کنید. قدرت فوق العاده‎ای در تصمیم‌گیری برای زمان و مکان اجرای یک کار نهفته است.

تونی شوارتز و جیم لوئر در کتاب خود با عنوان قدرت مشارکت تمام و کمال یک تحقیقی را شرح می‌کنند که در آن یک گروه از زنان موافقت کردند برای یک دوره سی روزه به‌طور مرتب پستان‌های خود را برای پیشگیری از سرطان پستان خوآزمایی کنند. آن دسته از زنان که پرسیده بودند کِی و کجا، همگی این دوره را تا انتها به سرانجام رساندند. اما از میان بقیه شرکت‌کنندگان، تنها پنجاه و سه درصد از آن‌ها دوره را کامل انجام دادند.

در تحقیقی دیگر، معتادان به مواد مخدر در حال ترک (آیا می‎شود گروهی پراسترس‎تر از این افراد پیدا کرد؟) توافق کردند که تا قبل از ساعت پنج بعد از ظهر روز خاصی یک انشا بنویسند. هشتاد درصد از کسانی که گفتند کی و کجا، انشا را تمام و کمال نوشتند و هیچ‎کدام از بقیه افراد این کار را نکردند.

اگر می خواهید یک کاری را کامل انجام دهید، تصمیم بگیرید که کی و کجا این کار را انجام خواهید داد. در غیر این‌صورت، آن را از فهرست خود حذف کنید.

برای افزایش راندمان کافیست :مرحله دوم ( یک دقیقه هر یک ساعت یک‌بار) دوباره تمرکز کنید:

ساعت یا تلفن خود را برای زنگ زدن مکرر سر هرساعت تنظیم کنید. وقتی زنگ می‌خورد، یک نفس عمیق بکشید و نگاهی به فهرست خود بیندازید و از خودتان بپرسید که آیا در یک ساعت گذشته بازدهی خوبی داشته‎اید یا خیر. سپس به برنامه کاری خود نگاه کنید و آگاهانه مشحص کنید که در یک ساعت بعدی چه کاری را انجام می‎دهید. روز خود را ساعت به ساعت مدیریت کنید. اجازه ندهید که ساعت‏‌ها شما را مدیریت کنند.

برای افزایش راندمان کافیست :مرحله سوم (پنج دقیقه) بررسی کنید:

کامپیوترتان را خاموش کنید و بررسی کنید که در طول روز چه کارهایی انجام داده‌اید. چه چیزی مفید بود؟ کجا تمرکز کردید؟ چه چیزی یاد گرفتید که به شما کمک می‎کند تا فردای مفیدتر و سازنده‎تری داشته باشید؟

قدرت رسوم آیینی در قابل پیش‌بینی بودن آن‎ها نهفته است. شما یک کار را به همان روش، بارها و بارها تکرار می‎کنید. بنابراین نتیجه یک رسم آیینی کاملا قابل پیش‌بینی است. اگر شما آگاهانه و عاقلانه انتخاب کنید که کجا باید تمرکز کنید و به‌طور مداوم به خود یادآوری کنید که باید تمرکز کنید، متمرکز خواهید ماند. به همین سادگی.

این رسم آیینی خاص ممکن است به شما کمک نکند تا طول کانال انگلیس را در حالی که دست‎هایتان به هم بسته شده است و یک کشتی تفریحی را به دنبال خود می‎کشید، شنا کنید ولی می‌تواند به شما کمک کند که شرکت را با احساس مفید و موفق بودن ترک کنید.
و در پایان یک روز کاری، آیا همین نکته مهم‌تر از هر چیز دیگری نیست؟

این مطلب نوشته پیتر برگمن مدیرعامل سازمان شرکای برگمن است. این سازمان در زمینه تقویت مهارت‌های رهبری در افراد و سازمان‎ها خدمات و مشاوره ارائه می‌کند. پیتر برگمن نویسنده کتاب پرفروش هجده دقیقه است و کتاب دیگرش با عنوان چهارثانیه نیز به تازگی منتشر شده است.

 

منبع: یاری کده

مقالات مرتبط

«وبسیما»برترین شرکت طراحی سایت ایران شد

«وبسیما»برترین شرکت طراحی سایت ایران شد

به گزارش اخبار رسمی از روابط عمومی آژانس خلاقیت وبسیما، این مجموعه به عنوان برترین شرکت طراحی سایت ایران در سال ۹۵ برگزیده شد. بر اساس این گزارش، این مجموعه در جشنواره وب 94 هم از مجموعه نمونه کارهای خود، 7 وب سایت از جمله مازلو را در جشنواره شرکت داد که همگی آنها کاندید

استارت آپ جویای فرصت یا کشنده فرصت ؟!

استارت آپ جویای فرصت یا کشنده فرصت ؟!

خر بی دم از پل گذشت ! خر بی دم از پل گذشت تلفیق دو ضرب المثل خر ما از کرگی دم نداشت و خر از پل گذشتن، است. هرکدام از این دو ضرب المثل در جای متفاوتی مصداق دارند خر ما از کرگی دم نداشت به بد شانسی و بد اقبالی اشاره دارد در

نظرات ( 75 )
 1. پرگل سیف زاده
  1394-08-06 at 10:44
  پاسخ

  نوشتن درمورد برای افزایش راندمان خیلی لازمه و خوبه که بیشتر بهش پرداخته شه،ممنونم

 2. سالار مقدم
  1394-08-09 at 04:44
  پاسخ

  مرسی از مقاله خوبتون درباره برای افزایش راندمان

  • admin
   1394-08-11 at 06:51
   پاسخ

   خواهش میکنم،امیدوارم این مقاله(افزایش راندمان) برایتان مفید بوده باشد…

 3. تارا یاحقی
  1394-08-12 at 05:52
  پاسخ

  مرسی از اینکه به موضوع پرداختید چون واقعا پر مخاطبه

 4. امیرمحمد قاضی
  1394-08-25 at 04:38
  پاسخ

  مرسی که محتوای خوب واسمون آماده میکنین

 5. حلیا شیخ الاسلامی
  1394-10-21 at 18:56
  پاسخ

  واقعا از خوندن مقاله برای افزایش راندمان لذت بردم،دستتون درد نکنه

 6. سیمین حقانی
  1394-10-21 at 18:56
  پاسخ

  مرسی که انقدر خوب به موضوع برای افزایش راندمان پرداختید

 7. ارغوان شاه حسینی
  1394-10-22 at 05:46
  پاسخ

  پشتکار و تلاشتون قابل ستایش هستش،لطفا در مورد برای افزایش راندمان مقالات بیشتری بذارید

 8. مجتبی معینی
  1394-10-22 at 05:46
  پاسخ

  مدتها دنبال مقاله ای خوب در حوزه برای افزایش راندمان میگشتم،ممنون به دردم خورد

 9. دلارام کریمی
  1394-10-26 at 18:05
  پاسخ

  بینطیر و بی رقیب

 10. شاداب سیف زاده
  1394-11-10 at 18:24
  پاسخ

  مطالب شما در زمینه برای افزایش راندمان کارآمد بود خیلی توی کارم ازش استفاده کردم

 11. هستی دهقان
  1394-11-10 at 18:26
  پاسخ

  موضوع برای افزایش راندمان رو خیلی قشنگ شفاف سازی کردین،سپاس

 12. ژانیا محمدپور
  1394-11-12 at 07:43
  پاسخ

  من قسمت برای افزایش راندمان خیلی دوست دارم

 13. تارا آشنا
  1394-12-16 at 12:26
  پاسخ

  مقاله برای افزایش راندمان نکات کاربردی فراوانی داشت

 14. عرشیا قهرمانیان
  1394-12-21 at 09:37
  پاسخ

  چرا به حوزه برای افزایش راندمان کمتر توجه کرده اید؟من به شدت به مطالبی با حوزه نیاز دارم

 15. رونیا توفیق
  1394-12-24 at 02:52
  پاسخ

  لطفا راجع به برای افزایش راندمان هم مقاله بذارید

 16. شبنم عبدالملکی
  1395-01-03 at 17:06
  پاسخ

  لطفا راجع به برای افزایش راندمان هم مقاله بذارید

 17. ثریا فتاهی
  1395-01-16 at 17:11
  پاسخ

  موفق باشین واقعا تلاش شما در این حوزه ستودنیه

 18. آریا کرمانی
  1395-01-21 at 17:23
  پاسخ

  موضوع برای افزایش راندمان رو خیلی قشنگ شفاف سازی کردین،سپاس

 19. پرگل حیاتی
  1395-01-30 at 12:35
  پاسخ

  مرسی از مقاله خوبتون درباره برای افزایش راندمان

 20. کیان خدایی
  1395-02-06 at 17:50
  پاسخ

  موضوع برای افزایش راندمان بسیار جذاب بود

 21. رونیا خاتمی
  1395-02-08 at 16:57
  پاسخ

  مقاله برای افزایش راندمان اگر نکات جزئی تری رو قید کنین بهتره

 22. عادل بهشتی
  1395-02-19 at 10:39
  پاسخ

  درست همون چیزی که مدتها دنبالش بودم ;))) ;))) ;)))

 23. کتایون شاملو
  1395-02-20 at 09:04
  پاسخ

  مقالات مرتبط با موضوع برای افزایش راندمان بسیار جذاب بود ، خیلی خوشم اومد

 24. سرور امیریان
  1395-02-23 at 19:21
  پاسخ

  مقاله با مضمون برای افزایش راندمان اگه دارین بذارید

 25. عبدالله تبریزی
  1395-02-28 at 18:20
  پاسخ

  موضوع برای افزایش راندمان بسیار جذاب بود

 26. ماهان عارف
  1395-02-29 at 05:12
  پاسخ

  انتخاب مقالات در باب برای افزایش راندمان کارسختیه،بهتون تبریک میگم خوب از پسش براومدین

 27. آریا خمئینی
  1395-02-29 at 05:25
  پاسخ

  مطلبتون درباره برای افزایش راندمان رو خیلی دوست داشتم

 28. آرتین خراسانی
  1395-03-09 at 08:51
  پاسخ

  خوبه که به کاربردی بودن مطالبتون توجه میکنید،لذت میبریم از دنبال کردنتون

 29. اکبر مقدمی
  1395-03-10 at 15:24
  پاسخ

  محوریت سایت با موضوع برای افزایش راندمان خیلی کاربردیه،مرسی

 30. فرزاد شادمند
  1395-03-17 at 08:02
  پاسخ

  پست شما با عنوان برای افزایش راندمان برام خیلی جذاب بود ، مچکرم

 31. اصغر علیخانی
  1395-03-17 at 15:32
  پاسخ

  وای خدای من ، مقاله برای افزایش راندمان بی نظیر بود

 32. پژمان پرهامی
  1395-03-22 at 14:11
  پاسخ

  ممنونم ازتون بابت زمانی که بیهوده از ما نمیگیرین و توی حداقل زمان ،حداکثر مطالب مفید رو در اختیارمون میذارین

 33. آرزو ذاکری
  1395-03-22 at 14:21
  پاسخ

  پرداختن شما به حوزه برای افزایش راندمان باعث شده تا هرروز به دیدن سایتتون عادت کنم

 34. سیامک حسین زاده
  1395-04-31 at 17:02
  پاسخ

  مطالبتون در مورد برای افزایش راندمان خیلی مفید بود

 35. پوریا وکیلی
  1395-05-01 at 14:39
  پاسخ

  نکات کلیدی برای افزایش راندمان رو اگه به اشتراک بذارین ممنون میشم

 36. سینا ابوذر
  1395-05-02 at 05:14
  پاسخ

  درست همون چیزی که مدتها دنبالش بودم ;))) ;))) ;)))

 37. شهره رضایی
  1395-05-11 at 19:37
  پاسخ

  خیلی به کارم اومد این مطلبتون،مرسی

 38. سوگند داور
  1395-05-13 at 04:54
  پاسخ

  دوستان عزیز مقاله برای افزایش راندمان بهتون پیشنهاد میدم،ازدست ندید

 39. سوگند کیانمهر
  1395-05-13 at 05:11
  پاسخ

  چرا به حوزه برای افزایش راندمان کمتر توجه کرده اید؟من به شدت به مطالبی با حوزه نیاز دارم

 40. محمد مهدی پایدار
  1395-05-13 at 08:15
  پاسخ

  پرداختن شما به حوزه برای افزایش راندمان باعث شده تا هرروز به دیدن سایتتون عادت کنم

 41. الهام ابوذر
  1395-05-23 at 13:31
  پاسخ

  نوشتن درمورد برای افزایش راندمان خیلی لازمه و خوبه که بیشتر بهش پرداخته شه،ممنونم

 42. جهانگیر عباس نژاد
  1395-05-28 at 19:08
  پاسخ

  نکات کلیدی برای افزایش راندمان رو اگه به اشتراک بذارین ممنون میشم

 43. عادل حکمت
  1395-06-09 at 09:10
  پاسخ

  تصاویر انتخاب شده برای بخش برای افزایش راندمان خیلی خوش آب و رنگن،خسته نباشین

 44. شهرزاد محمدی
  1395-06-24 at 12:28
  پاسخ

  مدتها دنبال مقاله ای خوب در حوزه برای افزایش راندمان میگشتم،ممنون به دردم خورد

 45. پیمان شیرمحمدی
  1395-06-27 at 07:09
  پاسخ

  با تشکر از زحماتتون،مطالب مربوط به برای افزایش راندمان فوق العاده بود

 46. محمد مهدی چنگیزی
  1395-06-28 at 07:40
  پاسخ

  دوستان عزیز مقاله برای افزایش راندمان بهتون پیشنهاد میدم،ازدست ندید

 47. محمد امین امینی
  1395-06-28 at 18:13
  پاسخ

  کارتون حرف نداره ، ممنون

 48. جوانه رضامنش
  1395-07-03 at 13:09
  پاسخ

  مقالات مرتبط با موضوع برای افزایش راندمان بسیار جذاب بود ، خیلی خوشم اومد

 49. بیتا درگاهی
  1395-07-03 at 13:09
  پاسخ

  با تشکر از زحماتتون،مطالب مربوط به برای افزایش راندمان فوق العاده بود

 50. رهام امانی
  1395-07-05 at 08:28
  پاسخ

  آفررررررین داره کارتون

 51. فرزاد جنتی
  1395-07-10 at 20:07
  پاسخ

  نوشتن درمورد برای افزایش راندمان خیلی لازمه و خوبه که بیشتر بهش پرداخته شه،ممنونم

 52. المیرا حقانی
  1395-07-10 at 20:08
  پاسخ

  نکات کلیدی برای افزایش راندمان رو اگه به اشتراک بذارین ممنون میشم

 53. محمد امین آهنگری
  1395-07-10 at 20:08
  پاسخ

  گلچین مقالاتتون درباره برای افزایش راندمان خیلی مفیدن،مرسی از اینکه انقدر دقت به خرج میدین و مقالات رو گزینش میکنین

 54. فرزاد جعفرزاده
  1395-07-13 at 17:32
  پاسخ

  مقاله با مضمون برای افزایش راندمان اگه دارین بذارید

 55. شیرین رضامنش
  1395-08-07 at 09:35
  پاسخ

  پرداختن شما به حوزه برای افزایش راندمان باعث شده تا هرروز به دیدن سایتتون عادت کنم

 56. ثریا رفیعی
  1395-08-10 at 14:28
  پاسخ

  مرسی که انقدر خوب به موضوع برای افزایش راندمان پرداختید

 57. تارا شجاعی
  1395-08-13 at 06:24
  پاسخ

  من قسمت برای افزایش راندمان خیلی دوست دارم

 58. آدرین رفیعی
  1395-08-18 at 18:06
  پاسخ

  مقاله برای افزایش راندمان نکات کاربردی فراوانی داشت

 59. مهراب امینپور
  1395-08-21 at 11:52
  پاسخ

  مقاله مربوط به برای افزایش راندمان به دوستان پیشنهاد میکنم

 60. هوشنگ دانایی فرد
  1395-08-25 at 17:21
  پاسخ

  مقالات مرتبط با موضوع برای افزایش راندمان بسیار جذاب بود ، خیلی خوشم اومد

 61. محمد علی حسین پور
  1395-08-25 at 17:30
  پاسخ

  دستتون درد نکنه خیلی سایت مفیدی دارین

 62. عرشیا آشوری
  1395-08-26 at 04:00
  پاسخ

  لطفا یک مقاله راجع به برای افزایش راندمان بذارید

 63. پردیس علیخانی
  1395-09-15 at 05:48
  پاسخ

  ما حامی شما هستیم،همینطور قوی برید جلو

 64. علیرضا عباسپور
  1395-09-23 at 19:18
  پاسخ

  کارتون بیسته بیسته ;)))))))

 65. عبدالله علیخانی
  1395-09-25 at 00:56
  پاسخ

  مطلبتون درباره برای افزایش راندمان رو خیلی دوست داشتم

 66. شبنم صدیقی
  1395-09-30 at 18:56
  پاسخ

  نکات کلیدی برای افزایش راندمان رو اگه به اشتراک بذارین ممنون میشم

 67. ارغوان خامنه ای
  1395-11-30 at 08:31
  پاسخ

  چطوری میتونم در زمینه برای افزایش راندمان باهاتون همکاری کنم

 68. السا دباغ
  1395-12-01 at 15:20
  پاسخ

  لطفا در مورد برای افزایش راندمان هم مطلب بذارین

 69. شاهرخ توفیق
  1395-12-02 at 11:10
  پاسخ

  مطالبتون در مورد برای افزایش راندمان خیلی مفید بود

 70. شبنم بهشتی
  1395-12-02 at 19:07
  پاسخ

  همینجورادامه بدین کارتون عالیه

 71. امیرمحمد پناهیان
  1395-12-17 at 07:01
  پاسخ

  انتخاب مقالات در باب برای افزایش راندمان کارسختیه،بهتون تبریک میگم خوب از پسش براومدین

 72. روجا سبزواری
  1396-01-02 at 19:49
  پاسخ

  توجه به حوزه برای افزایش راندمان از مزیت های سایت شماست،تورو خدا همینجوری ادامه بدین

 73. رها ستاری
  1396-01-04 at 21:19
  پاسخ

  لطفا در مورد برای افزایش راندمان هم مطلب بذارین

 74. فرهام نعمت زاده
  1396-01-04 at 21:28
  پاسخ

  مرسی مقاله برای افزایش راندمان خلاقانه مطرح شده :)))

دیدگاهتان را بنویسید:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.